Mineralni Bani ve Kırklareli Belediyesinin ortaklaşa yürüttüğü bir proje sona erdiPazartesi, 17 Ocak 2022

Mineralni Bani ve Kırklareli Belediyesinin ortaklaşa yürüttüğü bir proje sona erdi

Mineralni Bani (Meriçler) Belediye Başkanı Mümün İskender başkanlığındaki bir heyet, Türkiye’nin Kırklareli şehrinde düzenlenen "Tarih Yoluyla Turizmin Tanıtılması ve Geliştirilmesi /PATH/" projesinin kapanış basın toplantısına katıldı. Mineralni Bani Belediyesi, AB tarafından eşfinansman sağlanan 2014-2020 Dönemi Interreg-IPA Bulgaristan-Türkiye Sınır Ötesi İş Birliği Programınca uygulanan projenin lider kuruluşu olup proje ortağı ise Kırklareli İl Özel İdaresi idi.  Süresi 24 ay olup değeri 421 584 avro olan projenin hibe sözleşmesi 26 Şubat 2020 tarihinde imzalanmıştı.

Proje, Mineralni Bani yakınlarındaki Toplikos Kalesi ve Hamdibey köyünün yapımı, rehabilitasyonu ve iyi bir şekilde sergilenmesi, engelliler için erişilebilir mimari ortamın sağlanmasını ve turizmin hızlandırılmış gelişimi için koşulların sağlanmasını ve bölgenin zengin doğal, tarihi ve kültürel potansiyelinin teşvik edilmesini içeriyordu.

Proje kapsamında Toplikos Kalesi’nin rehabilitasyonu ve sergilenmesine yönelik tedbirler hayata geçirildi. Kale etrafındaki bitişik alanların iyileştirilmesi, park ortamındaki ara yolların yeniden inşası ve rehabilitasyonu, dezavantajlı gruplar için de dahil olmak üzere yapının erişilebilirliğinin artırılması, arkeolojik anıtın park ve sanatsal aydınlatması, rekreasyon alanların oluşturulması ve etkinlikler, açık hava sanat performansları düzenlenmesi ve geçici turistik atraksiyonlar için bir alanın belirlenmesine yönelik faaliyetler gerçekleştirildi. Ayrıca Toplikos Kalesi, Mineralni Bani’nin yüzyıllara yayılan tarihinin maksimum düzeyde anlaşılır sunumuna yönelik modern yöntem ve araçlar kullanılarak sergilendi. Ses, ışık, animasyon ve bir duman birleşiminden oluşan multimedya gösterisi ile kalenin farklı dönemlerde gelişimi tanıtıldı. Bu görsel-işitsel gösteri, görüntüleri, resimleri ve hareketleri yeniden canlandırarak arkeolojik anıtı pazarlamanın ve reklamını yapmanın modern bir yöntemidir.

Hikâye Hamdibey köyünde de canlandırıldı. Orada yapılan faaliyet, yerel yönetimin Hamdibey'deki kültürel ve tarihi altyapının yenilenmesi ve turistik bir destinasyona dönüştürülmesine yönelik uzun soluklu çalışmalarının devamı niteliğindedir. Antik Arnavut kaldırımlı taş sokaklar yenilendi ve yerleşim sakinlerinin ve misafirlerinin güzel bir manzaranın keyfini çıkarabilecekleri panoramik bir platform inşa edildi.

Yerel doğal, kültürel ve tarihi kaynakların geniş çapta yaygınlaştırılmasını ve reklamını ve entegre bir yüksek kaliteli turizm ürününün yaratılmasını amaçlayan bir turist rehberi ve diğer bilgi materyalleri oluşturuldu. Mevcut turizm yönetimi modelini gözden geçirerek ve hedef bölgeyi rekabetçi ve çekici bir turistik destinasyon haline getirmek için değişiklikler önererek sürdürülebilir turizmin gelişimi için ağ oluşturmayı teşvik etmeyi amaçlayan sınır ötesi bir bölgede turizmi teşvik etmek için bir seminer düzenlendi.

Proje kapsamında Kırklareli'de Bulgaristan için 750, ayrıca İngilizce ve Türkçe olarak 250 adet tanıtım broşürü basıldı. Bulgaristan'dan gelen konuklar, Kırklareli'nin diğer kültürel ve tarihi simgelerini tanıma fırsatı buldular, Atatürk'ün Yunanistan'ın Selanik kentindeki dünyaya geldiği evinin birebir kopyası olan Kemal Atatürk Evi Müzesi'ni ziyaret ettiler. Belediye Başkanı Mümün İskender, müzenin konuk defterine, "Dünyanın en büyük reformcularından biri olan Kemal Atatürk'ün anısı önünde saygıyla eğiliyorum” yazdı.

Konuklar, şehrin eski kesiminde Bulgaristan, Yunanistan, Karadağ ve Türkiye'den balmumu figürlerinin sergilendiği Balkan Kültürü Müzesi'ni ziyaret etti. Proje kapanış basın toplantısında her iki taraf da uygulanan projeden duydukları memnuniyeti dile getirdi ve programın yeni döneminin açılmasından sonra her iki bölgede turizmin gelişmesi için yeni proje teklifleri sunmaya hazır olmaya karar verdi.

 Jivko TENEV


Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER