Momçilgrad’da 24 Mayıs kutlaması kortej yürüyüşü ile başladıÇarşamba, 25 Mayıs 2022

Momçilgrad’da 24 Mayıs kutlaması kortej yürüyüşü ile başladı

24 Mayıs Aziz Kiril ve Metodiy Kardeşler, Bulgar Alfabesi, Eğitim ve Kültürü ile Slav Yazısı Günü, Momçilgrad (Mestanlı) şehrinde öğretmenlerin ve öğrencilerin katıldığı kortej yürüyüşü ile kutlandı. Şehirdeki tüm okullardan öğrenciler ve öğretmenler ana cadde boyunca ve şehir parkında yürüdüler.

Kortejin başında Belediye Çocuk Kompleksinin (ODK) çatısı altındaki ponpon kızlar dans grubu yer aldı. Birçok Momchilgrad vatandaşı, geçen öğrencileri ve öğretmenleri alkışlamak için dışarı çıkmıştı. Yürüyüşe Belediye Başkanı İlknur Kazim ve Belediye Meclis Başkanı Ersin Ömer, belediye çalışanları ve belediye meclis üyeleri de katıldılar.

Yürüyüş, ODK’nın çatısı altında yürütülen kültür sanat faaliyetlerine katılan çocukların açık sahnesinde zengin içerikli bir program sunduğu şehir merkezindeki Nuri Adalı Parkı’nda sona erdi. Çocuklar sergiledikleri performanslarıyla kutlama yapan Momçilgrad sakinlerinin neşesine neşe kattılar.

Momçilgrad Belediye Başkanı İlknur Kazim, öğretmenlerin, öğrencilerin ve kültür emektarlarının 24 Mayıs Aziz Kiril ve Metodiy Kardeşler, Bulgar Alfabesi, Eğitim ve Kültürü ile Slav Yazısı Günü’nü tebrik etti.

İlknur Kazim, yaptığı selamlama konuşmasında, “24 Mayıs, dünya medeniyetinin ayrılmaz bir parçası olduğumuzu her zamankinden daha fazla hissettiğimiz bir gündür. Özgüven, eğitim ve kültür ile Avrupa'nın tanınmış halkları arasında yer alıyoruz. Her yıl bu bayram bizi çok heyecanlandırıyor. Ona en parlak, en sevilen bir bayram diyoruz, çünkü dünyanın kültürel geçmişi, bugünü ve geleceği ile olan bağlantımızdır” diye kaydetti. Belediye Başkanı, Momçilgrad okullarından bu yıl yüksek diploma puanı ile mezun olan her bir öğrenciyi tebrik etti. Başarılı 24 mezununun 2’si tam puanla mezun oldu. Hepsine Momçilgrad Belediyesi tarafından takdir belgesi ve para ödülü verildi. Üç başarılı öğrenci Momçilgrad Rotary Kulübü tarafından da ödüllendirildi.


DİĞER HABERLER