Necmi Ali, çocuklara: Dünyanın neresine giderseniz gidin, ana dilinizle her zaman Cebel'e döneceksinizCuma, 21 Şubat 2020

Necmi Ali, çocuklara: Dünyanın neresine giderseniz gidin, ana dilinizle her zaman Cebel'e döneceksiniz  Cebel (Şeyhcuma) Belediye Başkanı Necmi Ali, 21 Şubat Uluslararası Ana Dili Günü dolayısıyla yayınladığı tebrik mesajında şu ifadelere yer verdi: "Cebel çocukları, güçlü ve anlamlı olmak için ana dilinizi okuyun. Ve hayat yıllar sonra sizi nereye götürürse götürsün, her zaman ana dilinizle memleketinizi kalbinizde taşıyacaksınız. Dünyanın neresine giderseniz gidin, ana dilinizle her zaman Cebel'e döneceksiniz.

Bugün dünyada 6 000'den fazla dil konuşuluyor, bunların % 96'sı küçük bir grup insan tarafından kullanılıyor (gezegenin toplam nüfusunun yaklaşık % 4'ü), 2 500'ü kaybolma tehlikesi altında bulunuyor, 33'ü Avrupa'da konuşulan dillerdir".

Cebel'de Hristo Smirnenski Halk Kültür Evi salonunda düzenlenen 21 Şubat Uluslararası Ana Dili Günü Kutlama Etkinliği programında yer alan onlarca çocuğun gösterileri izleyenlerden büyük alkış aldı.

Belediye yönetimi programda hazır bulundu. Belediye Başkan Yardımcısı Ergin Hüseyin, yaptığı selamlama konuşmasında programda sahne alan öğrencileri Belediye Başkanı Necmi Ali adına tebrik etti. Necmi Ali'nin sağlık sorunları nedeniyle programa katılamadığı anlaşıldı.

Ergin Hüseyin," Ana dili, eğer olmazsa değerlerimizi artıramayacağımız bir değerdir. Ana dili konusuna dikkat çekmeden hoşgörü, kimlik ve çeşitlilik hakkında konuşmanın bir anlamı yoktur.

21 Şubat Uluslararası Ana Dili Günü'nün kutlanması sadece bir kutlama değil, aynı zamanda etnik toplulukların ana dillerini geliştirebilmeleri ve zenginleştirebilmeleri için gereken koşulları sağlamak zorunda olan yönetim organlarına ve kurumlarından bunu talep etmemiz için bir vesilesidir" diye kaydetti.


DİĞER HABERLER