Öğrenciler gerçek bir çalışma ortamında pratik eğitime katılacakPerşembe, 23 Eylül 2021

Öğrenciler gerçek bir çalışma ortamında pratik eğitime katılacak

Eğitim ve Bilim Bakanlığından yapılan açıklamada, “11 600'den fazla öğrenci gerçek bir çalışma ortamında pratik eğitime katılacak. Onların 2523'ü ekonominin gelişimi için önemli olan öncelikli alanlardaki pratik derslere katılacak. Bunlar makine mühendisliği, inşaat, elektronik, elektrik mühendisliği, enerji, ulaşım hizmetleri ve başka alanlardır. Bu imkanlar, Eğitim Bakanlığı’nın "Öğrenci Stajları - 2" adlı yeni projesi ile sağlanmaktadır” diye bildirdi.

Pratik eğitimler, meslek liselerinde veya mesleki eğitim bölümü olan okullarda okuyan 16 yaş üstü öğrencilere açıktır. Dersler, 340 öğretmen ve iş dünyası ve bilim dünyası temsilcileri tarafından yönetilecek.

Ayrıca lise birinci veya ikinci kademede pratik eğitim firmaları da dahil olmak üzere 344 eğitim şirketi kurulması planlanmaktadır. Üniteler öğrencilerin pratik yapabilecekleri özel yazılımlarla donatılacak. Pratik eğitim firmalarının en az yarısının, farklı iş kollarında çalışan uzmanları ve bilim insanlarını eğitim vermeye davet etmeleri öngörülüyor.

“Öğrenci Stajları - 2" projesinin maliyeti 10 553 013 leva, süresi 29 aydır. Faaliyetler, 2014-2020 Dönemi Akıllı Büyüme için Bilim ve Eğitim Operasyonel Programı kapsamında finanse edilmektedir. Proje, katılan öğrencilerin mesleki becerilerini geliştirecek ve okullar, işverenler ve akademik çevreler arasındaki ortaklığı güçlendirecek.

Proje, "Öğrenci Stajları - 1. Aşama" projesi çalışmalarını başarılı bir şekilde sürdürmektedir. Projeye 78 okul ve 250 firma katıldı. 8350'den fazla öğrenci mesleki becerilerini geliştirmeyi başardı. Projenin ilk aşamasının uygulanmasından sonra mesleki eğitim okulları ve bölümlere kabul edilen öğrenci sayısında artış oldu ve bazı uzmanlık alanlarına ilgi arttı.


DİĞER HABERLER