Öğrencilerin, bireysel eğitim numarası olacakPerşembe, 24 Nisan 2014

Öğrencilerin, bireysel eğitim numarası olacak Eğitim ve Bilim Bakanlığının (MON) 2014 ve2015 yıllarına ilişkin okuldan erken ayrılan öğrencilerin sayısının azaltılması planında tüm öğrencilerin eğitim sisteminde yürüdüğü yolun takip edilmesine dair bireysel eğitim numarası olması öngörülmektedir.

Çocukların bu numarayı daha 1.sınıfta almaları düşünülüyor. Bu numara sayesinde bir çocuğun bir okuldan ayrılması sonucunda başka bir okula kayıt olup olmadığı takip edilecek. Bununla birlikte bireysel eğitim numarası, hiçbir mazereti olmaksızın okula gitmeyen çocukların da takip edilmesini sağlayarak, okuldan erken ayrılma tehlikesi altında bulunanların saptanmasına yardımcı olacak.

Öğrencilerin bireysel eğitim numarası pilot projesine 2015 yılının başında adım atılacak. Öğrencilerin okuldan erken ayrılmasına karşı verilen mücadelenin bir parçası olarak MON tarafından tüm öğrencilere ücretsiz ders kitapları verilmesi öngörülmektedir. Şu anda 7.sınıfa kadar öğrencilere zorunlu ders kitapları verilmektedir.

Artık okullardan erken ayrılmış olanların gece okulları veya bireysel eğitim şeklinde gerekli yeterliliğe sahip olmaları için çaba sarf edilecek.

Geçen ders yılında ülkede 4 bin çocuğun okuldan erken ayrıldıkları açıklandı. En çok okulu terk edenlerin 5.sınıf öğrencileri olduğu, bundan önceki yıllarda ise 7-8.sınıftan sonra gençlerin okullarını terk ettikleri belirtildi.

Stratejiye göre özel eğitim gereksinimi olan çocuklarla çalışan öğretmenlerin kapasitesinin arttırılması da öngörülmektedir. Ayrıca staj gören üniversitelilerin de bu tür çocuklara ders vermeleri planlanıyor.


DİĞER HABERLER