Öğrencilerin eğitimi için yaklaşık 500 000 leva kaynak tahsis edildiÇarşamba, 08 Aralık 2021

Öğrencilerin eğitimi için yaklaşık 500 000 leva kaynak tahsis edildi

Eğitim ve Bilim Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, Bakanlar Kurulu, eğitimin geliştirilmesine yönelik dört ulusal program kapsamında faaliyetlerin finansmanı için 551 649 leva kaynak tahsis edilmesini onayladı.

Ulusal Bilişim Teknolojileri Becerileri ve Kariyer Eğitimi Programı kapsamında toplam 247 244 leva tahsis ediliyor. Fonlar, Plovdiv (Filibe) ve Burgaz'da 10., 11. ve 12. sınıflardan 658 öğrenciye programlama eğitimi veren iki belediye okuluna yöneliktir. Bunlar, Bilgisayar Bilimi eğitimi almayan, ancak dersler aracılığıyla uygulama programcısı mesleği alanında mesleki yeterlilik elde edebilecek lise öğrencileridir.

Onaylanan finansman, diğer yerleşim yerlerinden okula gelen öğrencilerin ulaşım, yemek ve konaklama maliyetleri içindir. Tutar, öğrencilerle çalışan öğretmen ve uzmanların maaşlarını ve iş gezilerini içerir. Teknik ve yazılım hizmetleri, kırtasiye ve sarf malzemelerinin temini, salon ve odaların kiralanması vb. masrafları karşılanır.

Kabine ayrıca Ulusal İşletmeler Eğitiyor Programı kapsamında 234 410 leva kaynak tahsis edilmesini onayladı. Bu tutarın 184 135 levası, birinci sınıftan 12. sınıfa kadar olan öğrenciler için işletme dersleri içindir. İşletmelerin temsilcileri çocukları teknoloji sektörü ve endüstrideki son gelişmelerden haberdar edecekler. Kalan 50 275 levalık tutar, öğretmenlerin gerçek bir çalışma ortamında eğitimi içindir.

Eğitimciler, verdikleri derslere ilişkin bilgilerini güncellemek için şirketlerin seminerlerine ve çalışma projelerine katılacaklar.

Ulusal Eylemde İnovasyon Programı kapsamında 39 995 leva kaynak tahsis ediliyor. Fonlar, iyi eğitim yeniliklerini sunmak ve teşvik etmek için bölgesel forumlar düzenlemek için kullanılacak. Toplantılara öğretmenler, öğrenciler, üniversite ve araştırma enstitüleri temsilcileri ile diğer kuruluşların temsilcileri katılabilir.

Ulusal Mesleki Eğitim ve Öğretim Programı kapsamında 30 000 leva sağlanıyor. Para, mesleki eğitim öğretim için elektronik bir ders kitabı geliştiren bir belediye okulu için veriliyor. Kaynaklarla eğitim materyallerini geliştirme ve değerlendirme maliyetleri karşılanacak.

Bugün (08.12.2021) kabine toplantısında tahsis edilmesi onaylanan mali kaynaklar bu yılki belediye bütçelerine aktarılacak.  


DİĞER HABERLER