Öğretmen maaşlarına yüzde 15 zam yapıldıCuma, 11 Ağustos 2023

Öğretmen maaşlarına yüzde 15 zam yapıldı

Eğitim ve Bilim Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, bugün Eğitim ve Bilim Bakanı Prof. Dr. Galin Tsokov ile sosyal ortaklar arasında imzalanan Okul Öncesi ve Okul Eğitim Sistemine İlişkin Toplu İş Sözleşmesi Ek Protokolü’nün yürürlüğe girmesiyle birlikte öğretmen maaşları yüzde 15 arttı. Zam kararı, geriye dönük olarak 1 Ocak 2023 tarihi itibariyle yürürlüğe girmektedir.

Prof. Dr. Tsokov, “Bu şekilde hükümet, ülkedeki ortalama ücretin %125'i düzeyinde bir öğretmen maaşı düzeyini koruma ulusal önceliğini garanti eder” diye işaret etti. Bakanın ifadesine göre, sadece sosyal ortaklarla iyi ve yapıcı bir diyalog sayesinde eğitim sistemi için en iyi çözümler bulunabilir. Prof. Dr. Tsokov, “Devlet bütçesiyle hem eğitim alanında istihdam edilenlerin maaşlarını hem de ülkede başlayan okul ve öğrenci yurtlarının tadilat ve modernizasyon çalışmalarının devamını garanti altına aldığımız için memnunum” diye ekledi.

Bugün imzalanan ek protokolle öğretmenler için asgari taban ücreti 1709 leva oluyor. Bu ücret, okullarda ve anaokullarında görev yapan özel gereksinimli öğrencilerle çalışan öğretmenler, belletmen öğretmenler, Bilgi ve İletişim Teknolojileri Bölüm başkanları, konuşma terapistleri, psikologlar, pedagojik danışmanlar, eşlikçi müzisyen, koreograflar, işitme ve konuşma bozuklukları uzmanları ve spor koçları gibi diğer tüm pedagojik uzmanlar için de geçerli olacaktır.

Kıdemli öğretmenler ve kıdemli belletmen öğretmenleri için asgari taban ücret 1763 leva, baş öğretmenler ve baş belletmen öğretmenler için ise 1831 leva oldu. Direktörler en az 2082 leva ve müdür yardımcıları 1926 leva taban ücret alacaklar.

Öğretmen maaşlarına yapılan zam için devlet bütçesinden 524 milyon leva mali kaynak sağlandı.

Okul Öncesi ve Okul Eğitim Sistemine İlişkin Toplu İş Sözleşmesi Ek Protokolü, Bakan Prof. Dr. Tsokov, Bulgaristan Bağımsız Sendikalar Konfederasyonu'na (KNSB) bağlı Bulgaristan Öğretmenler Birliği (SBU) Başkanı Ekonomi Doktoru Yanka Takeva, Podkrepa Emek Konfederasyonu’na bağlı Eğitim Sendikası Başkanı Dr. Yuliyan Petrov, KNSB Bağımsız Öğretmenler Sendikası Başkanı Asparuh Tomov, Bulgaristan Halk Eğitim Sistemi Yöneticileri Birliği ve Bulgaristan Cumhuriyeti Lise Eğitim  Yöneticileri Derneği temsilcileri tarafından imzalandı.

 


DİĞER HABERLER