Öğretmenler, maaşların artış tutarını geriye dönük olarak aldıÇarşamba, 26 Nisan 2017

Öğretmenler, maaşların artış tutarını geriye dönük olarak aldıEğitim ve Bilim Bakanlığından yapılan açıklamada 110 binden fazla öğretmenin ve yardımcı personelin zamlı maaşlarını aldıkları bildirildi. 2500 okul ve Kişisel Gelişim Destek Merkezi'nin yanı sıra 1500 anaokulu çalışanları zamlı maaş aldı. Öğretmenlerin üçte birinin maaşları Toplu İş Sözleşmesi'nde öngörülen pedagog maaşı miktarına yakın bir miktarda artırıldı.

Asgari öğretmen maaşlarına yapılan zamdan öğretmenlerin yüzde 63 oranı veya 41 bini yararlandı.

2016 yılında imzalanan ek toplu iş sözleşmesine göre asgari öğretmen maaşı 660 leva, okul, anaokulu ve hizmet birimi müdürlerinin asgari maaşı ise 824 levadır.

Ülkede ancak 23 okul çalışanının maaşına zam yapılmadı. Böylece yüzde 1'in biraz altında eğitim kurumlarında görevli 355 öğretmen, maaşlara yapılan zamdan yararlanamadı.

Eğitim ve Bilim Bakanlığı Eğitim Branşları Konseyi oturumunda bazı okullarda yönetici kadroların maaşlarına öğretmen kadrolarından daha yüksek miktarda zam yapıldığı anlaşıldı.

Bakan Yardımcısı Mariya Gaydarova, bakanlığa verilen tüm ihbarlar üzerine denetim yapılması sözü verdi. Öğretmen maaşlarına artış yapılmayan okullar da denetlenecek.

Öğretmen maaşlarına zam kararının 1 Ocak 2017 tarihinden itibaren yürürlüğe girmesi gerekirdi, ancak Eğitim ve Bilim Bakanlığı tarafından hazırlanması gereken mevzuattan dolayı geciktirildi.


Bu yüzden öğretmenler, maaşların artış tutarını geriye dönük olarak aldı. Muhtemelen önümüzdeki yıl da öğretmen maaşlarına zam yapılacak.


DİĞER HABERLER