Okullar, uzaktan eğitime geçişte öğrencilerin internet bağlantı ücretini karşılayacakCuma, 03 Eylül 2021

Okullar, uzaktan eğitime geçişte öğrencilerin internet bağlantı ücretini karşılayacak

Çevrimiçi öğrenme ortamına geçildiği takdirde tüm öğrenciler ve öğretmenlerin evlerinde internet bağlantısı olacak. Bu, salgın durumunun kötüleşmesi nedeniyle gerekirse öğrecilerin uzaktan eğitime yoğun katılımını sağlayacak. Eğitim ve Bilim Bakanlığının (MON) verilerine göre bu yıl  temmuz ayı ortası itibariyle 34 000'den fazla çocuğun internet bağlantısı yoktu.

Ailelerin sosyal nedenlerle internet ücretini karşılayamadığı durumlarda bu ücretler okullar tarafından karşılanacak. Bunun maliyeti, son iki yılda yüz yüze eğitimin kesintiye uğraması nedeniyle okul bütçelerinde enel gider maliyeti tasarrufundan karşılanacak.

MON ve ulusal mobil operatörler, hizmet için piyasa fiyatlarından %20 ile %50 arası daha düşük olan tercihli fiyatlar üzerinde anlaştı. Tablet veya akıllı telefonlar için mobil data içeren kişisel kartlar ve onlar için mobil internet ek paketler, laptop veya masaüstü bilgisayarlar için internet veri depolama aracı olan USB bellek aygıtları, çok çocuklu aileler için mobil data kartlı routerler, doğrudan eve sürekli kablolu internet erişimi sağlanacak.

Okullar tüm teknik tekliflere sahip olacak ve öğrencilerin ve ailelerin özel ihtiyaçlarına göre sözleşmeler yapabilecek.

Uzaktan eğitim dersleri veren öğretmenler, internet bağlantısı da dahil olmak üzere sarf malzemelerinin maliyetlerini telafi etmek için 30 leva ek ücret almaya devam edecekler.


DİĞER HABERLER