Okulların yaklaşık yüzde 90’ı, uzaktan eğitime geçiyorPazartesi, 16 Mart 2020

Okulların yaklaşık yüzde 90’ı, uzaktan eğitime geçiyorOkulların yaklaşık yüzde 90'ının bugünden itibaren çeşitli şekillerde uzaktan eğitime geçmesi bekleniyor. Bu, okulların koronavirüsün yayılmasına karşı bir önlem olarak 29 Mart'a kadar kapanmasından dolayı gereklidir.

Öğrencilerin yaklaşık yüzde 95'inin çarşamba gününe kadar herhangi bir şekilde çevrimiçi uzaktan eğitime katılması bekleniyor.

Sanal sınıf oluşturma veya ödev verme ve tek başına ders çalışma, uygulanacak olan uzaktan eğitimin iki ana şeklidir. Eğitim ve Bilim Bakanlığından yapılan açıklamada e-öğrenmenin amacının, atlatılan ders konularının en aza indirilmesi ve öğrencilerin grip tatilinde oldukları zamanın, alıştırmalar yapması ve derslerin pekiştirilmesi için kullanılmasıdır.

Her okul, ödevlerin elektronik posta aracılığıyla veya telefonla verilebileceği uzaktan eğitim uygulamasını sağlamak için kendi organizasyonunu oluşturmalıdır. Evde bilgisayarı veya internet erişimi olmayan öğrencilere bireysel yardım yapılacaktır. Başlangıçta öğrenciler işlenilen ders konuları üzerine alıştırmalar yapacaklar ve dersleri pekiştirecekler.

Koronavirüs salgını nedeniyle okulların tatili 29 Mart'tan sonra da devam ederse, öğrencilerin yeni bilgi edinecekleri ders konularının işlenmesi düşünülüyor. Bakanlık, ebeveynleri, diğer ebeveynler ve sınıf öğretmenleriyle birlikte gruplara katılarak çocuklarının verilen ödevleri yerine getirip getirmediklerini izleyerek uzaktan öğrenme sürecine yardımcı olmaya çağırdı.


DİĞER HABERLER