OKULÖNCESİ EĞİTİMDEN DURDURULAN ÇOCUĞA 2500 LEVA CEZA GELİYORPazartesi, 19 Temmuz 2010

OKULÖNCESİ EĞİTİMDEN DURDURULAN ÇOCUĞA 2500 LEVA CEZA GELİYOR5 yaşındaki çocukların ebeveynleri yemek için 1,50 leva öderken devlet de 0, 50 levasını karşılayacak. Milli Eğitim kanunundaki değişiklikler Eylül ayandan itibaren 5 yaşını doldurmuş her çocuğa mecburi okulöncesi eğitim getiriyor. Bu bilgiler, kanun değişikliyle ilgili yuvarlak masa görüşmeleri esnasında Milli Eğitim Bakanı Sergey İgnatov tarafından duyuruldu. Yeni kanun bir yandan okul ücreti ödettirmeyerek ebeveynlerin işini kolaylaştırırken bir yandan da evlatlarını okulöncesi eğitime göndermeyenlerin durumunu ödenecek yüksek cezalar karşısında zora sokuyor.

Kanundaki öngörülen değişiklikler kabul edilirse, devlet her çocuk için standart olarak 1600 levadan fazla eğitim ve bakım giderini karşılayacak. Ebeveynler başka herhangi bir ücret ödemeksizin sadece günlük 1,50 leva yemek masrafını ödemesi gerekecek. Bakanın aktardığı bilgiye göre ülke genelinde çocukların % 80 anaokuluna gitmektedir. Söz konusu değişiklik sayesinde geri kalan %20'lik kısmının da kapsamaya çalıştıklarını söyledi. İgnatov değişikliklerin Roman azınlığı çocuklarının sosyalleşmesi için yapıldığı iddiasını ret etti. Bakan kesin bir şekilde: "Bizler tüm Bulgaristan vatandaşları için savaşıyoruz. Bazıları Roman çocuklarıdır, ama büyük bir kısmı Bulgar çocuklarıdır" diye konuştu.

Öngörülen değişiklikler arasında, çocuklarını okulöncesi eğitime göndermeyen ebeveynlere kesilecek para cezasının şimdikinin 13 katı artması da var. Kabul edildiği halde bugüne dek ceza olarak kesilen 200 leva yerine 2500 leva ödenecektir. Yüksek cezayı ödeyemeyen ebeveynlere kamu hizmeti cezası verilecek. Reformun uygulanmasıyla ilgili bakanlığın önündeki en büyük engel belediyelerin yeni gereksinimlerini yerine getirememesidir. Kanun taslağında bir yıl ek süre öngörülmüş ki, Sofya'da ve büyük kentlerde yer sorunu çözülebilsin. Ancak bakana göre eğitim reformu iki yıl sonra gerçeklenebilecek. "Kanun taslağının meclisteki birinci ve ikinci oturum görüşmeleri sırasında milletvekilleri, kanundaki ek sürenin iki yıl olarak değiştirilmesini isteyecekler. Ki iki yıl sonra büyük kentlerin de gerçekten boşlukları doldurmaya çalıştıklarını söyleyebilelim. Dolum olanı hiçbir zaman %100 olmayacak, ama %92 - 93 olacaktır" diye İgnatov ilave etti.

Eğitim bakanlığı, çocuklara okulöncesi eğitimi verecek öğretmenlerin maaşlarının ödenmesi için Avrupa Fonlarından gelecek paralardan ayrılması görüşmelerine başlıyorlar. Aynı şekilde basında çıkan, hükümetin "okul" vergisi adı altında ebeveynlerin gelirinin %2'sini alacağı haberi de bakan tarafından yalanlandı. İgnatov, Maliye Bakanı Simeon Dyankov'dan yeni vergilerin getirilmeyeceği sözünü aldığını söyledi.DİĞER HABERLER