Orfeyus'un Gecesi Müzik Şenliği, katılanlara unutulmaz bir gece yaşattıPazartesi, 23 Haziran 2014

Orfeyus'un Gecesi Müzik Şenliği, katılanlara unutulmaz bir gece yaşattıOrfeyus'un Gecesi Müzik Şenliği, Tatul köyü yakınında bulunan Traklar dönemine ait tapınağın büyüsüne kapılmak isteyen Momçilgrad İlçesi'nın (Mestanlı) yüzlerce vatandaşını ve misafirini bir araya topladı.

Sahneye çıkan büyük bestekar Stefan Dimov'un yönetmenliğindeki Pette Sezona Vokal Grubu'nun popüler Bulgar parçalarıyla gerek çocukları, gerekse yetişkinler çok eğlendiler. Trak Tapınağı'nın alt tarafında kurulu sahnede Dimov'un bizzat başlattığı uzun bir hora tepindi.

Ünlü Burgazlı bestekar, "Burgaz Akşamları çok güzel ve unutulmaz olay, fakat Tatul Akşamları da aynı derece etkileyici" dedi. İlk defa Momçilgrad kasabasına gelen Dimov, kasabanın düzeni ve sunduğu konfordan, ayrıca sıcak karşılama ve yerlilerin olumlu enerji vermesinden etkilendiğini ifade etti.

Festivalin düzenli ziyaretçilerinden biri olan Kırcaali Buket Kadın Derneği Başkanı Sabiha Mestan, "Muhteşem ve unutulmaz bir geceydi. Her geçen yılla Orfeyus'un Gecesi Müzik Şenliği müzik, dans, kalabalık, neşe ve heyecan dolu bir gece sunarak daha da ilgi çekici oluyor" diye paylaştı.

Momçilgrad Belediye Başkan Yardımcısı Erol Mehmet, "Yağmurlu hava endişesine rağmen bizim şenliğe katılmanızdan dolayı size son derece müteşekkirim. Her şey bir yana Orfeyus'un Gecesi Festivali'nin artık kendi katılımcı kitlesine sahip olması çok güzel bir olay. Bulgaristan'daki birçok tarihi ev kültürel anıtlara kıyasla Tatul köyüne yakın Orfeyus Tapınağı, en iyi araştırmalar yapılan arkeolojik yapılardan biri ve bu şekilde turizmin gelişiminin yanı sıra Momçilgrad İlçesi'nde kültürel hayatın zenginleştirilmesine katkı sağlamaktadır" dedi.

Başkan Yarımcısı, Momçilgrad-Tatul yolu üzerinde gerçekleştirilen bisiklet yarışında dereceye girenlere düzenlenen törenle ödül verdi. Birinci yeri kazanan Vladislav Marinov, bir bisikletle ödüllendirildi. İkinci ve üçüncü yarışmacılara ise para ödülü verildi.

Müzik şenliğinde yer alan Divinitas Grubu eşsiz benzersiz bir ateş gösterisi sundu. Zlatna Yabılka Vokal Grubu'nun yetenekli solisti Mikaela Çauşeva, "Bizim Biricik Vatanımız" şarkısını seslendirdi. Kırcaali'den katılan amatör sanatçı grupları türkü söyleyip, halkoyunları gösterileri sundu.

Orfeyus'un Gecesi Müzik Şenliği'nin sonunda gökyüzüne kağıt fenerleri uçurtuldu, program havai fişek gösterisiyle sona erdi.


Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER