Peştera’daki Osmanlı eseri Saat Kulesi restore edilecekPerşembe, 30 Haziran 2022

Peştera’daki Osmanlı eseri Saat Kulesi restore edilecek

Pazarcik (Tatar Pazarcık) iline bağlı Peştera kasabasındaki Bulgarlar arasında “Sahata” olarak da bilinen 17. yüzyıldan kalma Osmanlı eseri olan Saat Kulesi yerel belediyenin Kültür Bakanlığı nezdinde onaylanan bir projesi kapsamında restore edilecek.

116 892 tutarında finansman sağlanacak projenin amacı, mimari anıtın tarihi otantik görünümünü korumaktır.

Proje, kulenin cephesinin tamamen güçlendirilmesini öngörmektedir. Bu amaçla kaplama üzerindeki bazı taşlar değiştirilecek, yeniden derz dolgusu yapılacak ve eskileri mekanik olarak kaldırılacak. Proje, konservasyon ve restorasyon işlerinin yanı sıra anıtın etrafındaki alanların iyileştirilmesini ve çekici bir aydınlatma yapılmasını da öngörmektedir.

Tarihi Saat Kulesi, yerel topluluk ve bölgesel turizmin gelişimi için önem arz etmektedir. Projenin uygulanması, hem misafirler hem de sakinler için şehrin daha iyi görünmesine katkıda bulunacak.

Şehrin hemen yukarısındaki bir tepenin üzerine inşa edilmiş olan Saat Kulesi’nin kaidesi kesme taştan yapılmış olup dikdörtgen bir şekle sahiptir. Kulenin üst kısmı kerpiç dolgulu ahşap kirişlerden yapılmıştır. Başlangıçta kadransız olan bu saat, zamanı ezani saate göre göstermiştir. 1877-1878 Osmanlı-Rus Savaşı’ndan sonra kaderine terk edilen ve saat mekanizması çalınan Saat Kulesi, 1970'lerde restore edilmiş ve yeni saat mekanizması Sofya'daki İnce Mekanik Teknik Lisesinde yapılmıştır.


DİĞER HABERLER