Prof. Dr. Hikmet Mehmedov, en yüksek devlet nişanı ile onurlandırıldıSalı, 21 Aralık 2021

Prof. Dr. Hikmet Mehmedov, en yüksek devlet nişanı ile onurlandırıldı

Bulgaristan’da modern bale tarihinin köklü isimleri arasında yer alan, koreograf, yönetmen ve bale ustası olarak dikkate değer başarılara sahip Prof. Dr. Hikmet Mehmedov, en yüksek devlet nişanı olan Birinci Derece Stara Planina Nişanı ile onurlandırıldı. Onun girişimiyle Burgaz ve Ruse'deki (Rusçuk) müzik okullarında bale sınıfları açıldı.

Cumhurbaşkanlığı Konutunda düzenlenen nişan takdim töreninde Prof. Dr. Mehmedov, “İnsan yaratmak, sevmek ve sevilmek için doğar. Bu yüksek devlet nişanı sahipleri adına size cani gönülden teşekkür etmek isterim” dedi.

30 yılı aşkın bir süredir Sofya’daki Ulusal Müzik Akademisi'nde koro şefliği yapan Prof. Dr. Adriana Blagoeva, kültür ve sanata hizmetlerinden dolayı Aziz Kiril ve Metodiy Nişanı'na layık görüldü.

İki aktör de devlet nişanıyla ödüllendirildi. Onlardan biri televizyon yapımları olan düzinelerce film ve dizilerde rol alan ve Bulgaristan Ulusal Radyosu’nda (BNR) iki binin üzerinde ses kaydı bulunan Mihail Petrov, diğeri ise tiyatro ve sinemada 150'den fazla rol oynayan, aralarında "Adaptasyon", "Çığ" ve "Tehlikeli Cazibe" filmleri de dahil olmak üzere düzinelerce filmde rol alan Lyuben Çatalov’dur. Devlet nişanları sanatçılara Cumhurbaşkanı Rumen Radev tarafından takdim edildi.

Radev, törende yaptığı konuşmada devlet nişanıyla onurlandırılan sanatçılar hakkında şu ifadeleri kullandı: “Onlar, onlarca yıldır parlak yetenekleri ve saygınlık uyandıran profesyonellikleri ile koro ve bale, tiyatro ve film sanatlarını zenginleştirdiler ve zenginleştirmeye devam ediyorlar ve her zaman yüksek profesyonel standardı koruyorlar”.

Radev, daha sonra 9 kişinin hayatını kaybettiği Varna ili Dılgopol (Yeniköy) ilçesi Royak köyünde bir huzurevi ve hasta bakım evinde çıkan yangında yaşlıların binadan tahliye edilmesine yardımcı olan dört genci de gösterdikleri cesaret ve duyarlı davranışlarından dolayı Cumhurbaşkanı Onur Nişanı ile onurlandırdı. Devlet nişanıyla ödüllendirilen gençler Dılgopol’daki Sveti Kliment Ohridski Lisesinde okuyan Oktay Osmanov, Mert Ahmedov, Furkan Tansel ve Selim Selimov’dur.


DİĞER HABERLER