Ramazan ve Kurban Bayramı ve Aşure Günü, Filibe Büyükşehir Belediyesi Etkinlik Takvimi’ne dahil edildiÇarşamba, 22 Ocak 2020

Ramazan ve Kurban Bayramı ve Aşure Günü, Filibe Büyükşehir Belediyesi Etkinlik Takvimi’ne dahil edildi16 Ocak 2020 Perşembe günü gerçekleştirilen Filibe Büyükşehir Belediyesi Meclisi oturumunda alınan kararla Müslümanların iki büyük bayramları olan mübarek Ramazan ve Kurban Bayramı'nın yanı sıra Aşure Günü Etkinliği de Filibe Büyükşehir Belediyesi Etkinlik Takvimi'ne dahil edilecek.

Müslüman topluluğunun kutladığı bayramlar ve günlerin Filibe Büyükşehir Belediyesi Etkinlik Takvimi'ne dahil edilmesi önerisi, bu yıl 14 Ocak'ta Kültür, Arkeoloji ve Turizmden Sorumlu Filibe Büyükşehir Belediye Başkan Yardımcısı Plamen Panov'a gönderilen resmi bir mektupla sunuldu. Mektup Filibe Bölge Müftüsü Taner Veli ve Filibe Müslümanları Encümen Başkanı Ahmet Pehlivan adına sunuldu ve mektupta kutlamalar için belediye bütçesinden ödenek talebinde bulunulmadı. Kültür, Arkeoloji ve Turizmden Sorumlu Filibe Büyükşehir Belediye Başkan Yardımcısı Plamen Panov öneriyi, Belediye Meclisinde görüşülmesi ve oylamadan geçmesinden önce kabul etti.

Filibe Bölge Müftüsü Taner Veli, şunları söyledi: "Bundan sonra Müslüman topluluğunun kutladığı bayramlar ve günlerin Filibe Büyükşehir Belediyesi Kültürel Etkinlikler Programında yer almasını bekliyoruz. Hatta daha iki kutlama günlerinin -Hoşgörü Kahvesi Etkinliğini kutladığımız 14 Şubat ve Hicri Yeni Yıl Etkinliği gününün de etkinlik takvimine eklenmesine imkan olmasını umuyoruz".

Taner Veli, Filibe Bölge Müftülüğü'nün Müslüman topluluğunun kutladığı bayramlar ve günlerin Filibe Büyükşehir Belediyesi Etkinlik Takvimi'ne dahil edilmesi önerisini şöyle gerekçelendirdi:" Müslümanlar Filibe'de yaşayan en büyük azınlık topluluklardan biri - sayımız yaklaşık 100 000'dir ve bu kent hoşgörüsü ile ünlüdür. Filibe Büyükşehir Belediyesi Kültürel Etkinlikler Programının başka etnik toplulukların ve dini azınlıkların kutladığı etkinlikleri içerdiği gibi Müslümanların da önemli bayramlarının ve kutlamalarının bir kısmını içermesi bizim için önemli bir meseleydi".

Haber: L. ÇAUŞEVA


DİĞER HABERLER