Rudozem’de hatim töreni düzenlendiPazartesi, 26 Eylül 2022

Rudozem’de hatim töreni düzenlendi

Rudozem (Palas) kasabasından ilk defa Kur'an-ı Kerim'i hatim eden 18 çocuk için hatim merasimi düzenlendi. Rudozem Merkez Camii önünde yapılan hatim programında yer alan 14 kız ve 4 erkek öğrenci, Kur’an-ı Kerim derslerinde öğrendikleri bilgileri sergiledi. Hatim merasimi, Kur'an'ı hatmeden çocukların ebeveynleri, hocaları ve Rudozem Müslüman Encümenliği tarafından organize edildi.

Rudozem’de imamlık yapan Vahdi Delihusev ve Ahmet Karafeizov’un hazırladığı dini programda çocuklar ezbere Kur'an ayetleri söyleyip Bulgarca mealini açıkladılar, Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed SAV’in talimatlarını ezbere okudular. Onlar, böylece katılımcılara İslam değerleri ve erdemlerini hatırlattılar. 

Çocuklar programın sonunda bolluk ve bereket için dua yaptılar.

Hatim merasimi, Rudozem ilçesinden binlerce Müslüman ve Hristiyanı, Smolyan (Ahi Çelebi/Paşmaklı) bölgesinden ve ülkenin başka yerlerinden gelen çok sayıda misafiri bir araya getirdi.

Törende resmi konuklar olarak Bulgaristan Başmüftü Yardımcısı Ahmet Hasanov, Ruse (Rusçuk) ve Plevne bölge müftüleri Yücel Hüsnü ile Murat Boşnak, Smolyan Bölge Müftüsü Necmi Dıbov, Devin Bölge Müftü Yardımcısı İzzet Calev, Rudozem Belediye Başkanı Dr. Rumen Pehlivanov, Momçilgrad (Mestanlı) İlahiyat Lisesi Müdürü Ahmet Bozov, Rudozem Belediyesi, eğitim kurumları, Müslüman encümenlikleri temsilcileri, imamlar, iş insanları ve kanaat önderleri hazır bulundular.

Smolyan Bölge Müftüsü Necmi Dıbov, yaptığı selamlama konuşmasında çocukların dini eğitimi konusunda çabalar sarf eden hocaları, onların İslam değerleri doğrultusunda yetiştirilmesi konusunda sorumlu davranan ebeveynleri ve Kur’an-ı Kerim derslerine özen gösteren çocukları tebrik etti.

Müftü, Kur’an kurslarına katılmanın çocuklarda bir değerler sistemi oluşturmaya, anne babaya saygı duygusunu güçlendirmeye ve topluma faydalı bireyler olmak için çabalamaya katkı sağladığını vurguladı.

Rudozem Belediye Başkanı, çocuklara ve anne babalarına onları doğru yola ileteceği için bu hayrı devam ettirmelerini tavsiye etti. Dr. Pehlivanov, gelecekte yapılacak benzer etkinliklerin de desteklenmesi gerektiğini vurguladı.

Başmüftü Yardımcısı Hasanov, Başmüftü Dr. Mustafa Haci adına katılımcıları selamlayarak, hatim merasimine katılımından dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Konuşmasında insan hayatında maddi ve manevi değerler arasındaki gerekli dengeyi vurgulayarak, İslam hakkında bilgilerin kişisel, aile ve toplumsal açıdan faydalarını hatırlattı.

Programın sonunda Kur’an’ı hatmeden tüm çocuklara Başmüftü Dr. Haci, Smolyan Bölge Müftüsü ve Rudozem Belediye Başkanı tarafından hediyeler verildi. Hatim programı, tüm misafirlere ilk defa Kur'an-ı hatmeden çocukların ebeveynleri tarafından ikram edilen öğle yemeği ile son buldu.


Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER