Salgına rağmen 4. ve 10. sınıflar için dış değerlendirme sınavları yapılacakSalı, 09 Şubat 2021

Salgına rağmen 4. ve 10. sınıflar için dış değerlendirme sınavları yapılacak Eğitim ve Bilim Bakanlığı Okul Öncesi ve Okul Eğitimi Program İçeriği Müdürlüğü Müdürü Evgeniya Kostadinova, Bulgaristan Ulusal Radyosu'na (BNR) verdiği demeçte, "Dördüncü ve 10.sınıflar için dış değerlendirme sınavları yasa gereği olduğundan dolayı kaldırılmayacak" diye yorumda bulundu.

Eğitim ve Bilim Bakanı Krasimir Vılçev de birkaç gün önce Ulusal Kamu Denetçisi Diana Kovaçeva'nın pandemi durumu ve çevrimiçi eğitim uygulanmasından dolayı bu eğitim öğretim yılında dış değerlendirme sınavlarının kaldırılmasını talep etmesine rağmen kaldırılmayacağını açıkladı.

Kostadinova, "Dördüncü, 7. ve 10.sınıflar için dış değerlendirme sınavlarının yapılması kanuni bir düzenleme uyarınca zorunlu. Bir öğrenci bu sınava giremediğinde mazeret bildiren dilekçe vermeli - bu aynı zamanda 10. sınıf öğrencileri için dış değerlendirme sınavı için de geçerli. Bir öğrencinin dış değerlendirme sınavlarına girememiş olması bir üst sınıfa devam etmesini engellemez, yani dış değerlendirme sınavına girmemiş bir öğrenci, o ana kadar elde ettiği başarıya göre okulda ilerlemeye devam eder" dedi.

Kostadinova'nın ifadesine göre, 10.sınıflar için dış değerlendirme sınavlarında alınan notlar, lise eğitiminde ilk aşamayı bitirme belgesine yansıtılır, ancak lise diploması notu hesaplanırken dikkate alınmaz. Lise diploması notu oluşturulurken 11 ve 12.sınıf okul başarı puanları hesaplanır.

Eğitim uzmanı, "Dış değerlendirme sınavı, öğrencinin öğrenme boşlukları ve ilerlemesi hakkında bilgi sağladığı için önemli, sınav notu kendi öğretmeni tarafından verilmez, ancak eğitim aşaması boyunca edindiği temel becerileri yansıtır. Bu nedenle dış değerlendirme sınavı hem öğrenci hem de ebeveyn için önemli. Dış değerlendirme sınavı, aynı zamanda ulusal ve bölgesel düzeyde eğitim sistemimizin kalitesi hakkında ve eğitimin ilgili yaş grubu için yeterli olup olmadığı hakkında da bilgi sağlar. 10.sınıflar için de dış değerlendirme sınavı çok önemli, birleşik okullarda okuyan ve bu değerlendirmenin sonuçlarına göre okullarını değiştiren öğrencilerin bir kısmı için çok önemli" dedi.

Eğitim ve Bilim Bakanlığının web sitesinde daha ağustos ayında dış değerlendirme sınavlarının nasıl yapılacağı ve sınavlarda hangi temel öğrenme çıktılarının ölçüleceğine dair açıklama yayınlandı.


DİĞER HABERLER