Sofya, 2024 yılı için Dünya Spor Başkenti unvanını aldıCuma, 03 Eylül 2021

Sofya, 2024 yılı için Dünya Spor Başkenti unvanını aldı

Sofya Büyükşehir Belediye Başkanı Yordanka Fandıkova, bugün düzenlediği basın toplantısında, “Sofya, 2024 yılı için Dünya Spor Başkenti unvanını aldı. Ödül, son yıllarda Avrupa Spor Başkenti olarak gerçekleştirdiğimiz geniş çaplı ve aktif çalışmalar sayesinde veriliyor. Sofya, Bulgar sporcuların desteğini aldı ve binlerce Sofya sakinini spor faaliyetlerine çekti” diye bildirdi.

Basın toplantısında Sofya Büyükşehir Belediye Meclis Başkanı Elen Gerdjikov, Bulgar dağcı Doyçin Boyanov, Sofya Avrupa Spor Başkenti Vakfı Başkan Yardımcısı Anatoli İliev ve İcra Müdürü Damyan Dikov da hazır bulundular.

Bulgaristan’ın başkentine Dünya Spor Başkenti unvanı verildiği Avrupa Spor Şehirleri ve Başkentleri Federasyonu (ACES Europe) tarafından açıklandı. Sofya, Avrupa Spor Başkenti olarak getirilen yenilikler ve iyi uygulamalar için “Dünya Spor Başkenti” unvanına layık görüldü. "Dünya Spor Şehri" unvanı verilmesi girişimi, ACES Europe tarafından UNESCO ve Avrupa Birliği (AB) Parlamentosu Spor Komitesi ile işbirliği içinde başlatıldı.

Son yıllarda Sofya her yıl 100'ün üzerinde önemli organizasyonla spor alanında aktif bir faaliyet gösterdi. Başkent 2014 yılında "2018 Avrupa Spor Başkenti" adayı oldu ve elde ettiği başarılı sonuçlar sayesinde bu unvanı kalıcı olarak aldı.

Fandıkova, “2021'de pandemiye rağmen Sofya 10 dünya ve Avrupa şampiyonasına ve turnuvasına ev sahipliği yapıyor ve yıllık spor programımız 109 etkinlik içeriyor” dedi. Sadece Tatil Programı kapsamında iki ay boyunca her hafta 900 ile 1500 arası çocuk çeşitli spor etkinliklerine katıldı.

Sofya Büyükşehir Belediye Başkanı, Bulgar sporcularına verdikleri desteğin yanı sıra bu girişimin arkasında duran ve örnek olup pek çok genci spora çeken yıllardır Sofya Avrupa Spor Başkenti projesinin reklam yüzü olan kişilere de teşekkür etti.


DİĞER HABERLER