Sofya’da "Uluslararası Ana Dili Günü" kutlandıPazar, 20 Şubat 2022

Sofya’da

Birleşmiş Milletler (BM) Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütünün (UNESCO) ilan ettiği "Uluslararası Ana Dili Günü" Bulgaristan’da çeşitli etkinliklerle kutlandı.

Türkiye’nin Sofya Büyükelçisi Aylin Sekizkök, elçilik konutunun kapılarını çocuklara açarak, başkentteki kutlamaya ev sahipliği yaptı.

Sekizkök, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bu yıl Kovid-19 nedeniyle etkinliğin geçmişteki gibi kalabalık olmadığını ancak yine de gelen çocukların coşku ve mutluluğundan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, "İlk defa Sofya’da yaşayan soydaşlarımız ve vatandaşlarımız 'İki Dilli Çocuklar Grubu' diye kendi çocuklarının Türkçe öğrenebilmesi için bir sürü inisiyatif başlatmışlar." dedi.

Küçük konuklarına masal okuyup, çocukların performanslarını hediye kitap setleriyle ödüllendiren Sekizkök, "Bizimle temasa geçtiler, birkaç etkinliklerine katıldık ve sonra 21 Şubat’ta bu güzel çocuklarımızı ve ebeveynlerimize bu güzel etkinlikleri için ev sahipliği yapmaya arzu ettiğimizi söyledik." diye konuştu.

İki Dilli Çocuklar Grubu Kurucusu Doktor Aylin Fırıncı da "Yaşadığımız ülkenin resmi dili, her vatandaş için ana dili değil. Bazı ebeveynlerin çocukları, iki dilli çocuklar olarak doğar ve yetişir. Bu gibi çocuklarda ana dil ve resmi dil uyum içinde yaşar, birbirini besler ve faydalı olur. Anadilimiz Türkçe, yaklaşık 200 milyon kişi tarafından konuşuluyor." ifadelerini kullandı.

Resmi dili Bulgarca olan ülkede, Türkçe seçmeli ders olarak okutuluyor.


Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER