Sofya'daki Yüksek İslam Enstitüsünde yeni öğrenci kayıtları başladıSalı, 16 Haziran 2020

Sofya'daki Yüksek İslam Enstitüsünde yeni öğrenci kayıtları başladıSofya'daki Yüksek İslam Enstitüsünde (YİE), 2020/2021 yeni akademik yılı yeni öğrenci kayıtları resmen başladı. Üniversiteye giriş sınavı, başkentte Vrajdebna semtinde bulunan YİE binasında 1 Temmuz 2020 Çarşamba günü saat 09:00'da yapılacak.

Yüksek eğitim kurumu yönetiminin verdiği bilgiye göre, üniversiteye giriş sınavı yazılı ve sözlü olmak üzere iki bölümden oluşuyor. Yazılı sınav, teorik sınav (40 sorulu test) sözlü sınav ise Kur'an-ı Kerim okuma da içeren adayla mülakat yapmaktan ibarettir. 2020/2021 eğitim öğretim yılı için öğrenci kotası örgün eğitim programına yönelik 25 kişi, açık eğitim programına yönelik de 25 kişidir.

YİE Rektör Yardımcısı Aydın Ömerov, grandmufti.bg haber sitesine verdiği röportajda, "Üniversiteye giriş sınavı İslam'ın esasları, imanın esasları, namaz, abdest ve inanç olmak üzere temel İslami bilgiler üzerine olacaktır. Öğrenci adaylarının seviyesinin belirlenmesinde bize yardımcı olacak birkaç ek soru da sormayı öngörüyoruz" diye kaydetti. Ömerov'un ifadesine göre, açık eğitim programı adaylarından, tam zamanlı derslerinin dönem başına üç hafta olması göz önünde bulundurulduğunda önceden kurulmuş bir bilgi temeli yoksa yetersiz olmasından dolayı Kur'an-ı Kerim okuma konusunda iyi bir düzeyde temel bilgilere sahip olduğunu göstermeleri beklenmektedir.

Ömerov,"Üniversiteye giriş sınavına hazırlık yapmak için öğrenci adayları YİE'nin web sitesi üzerinde indirilebilen sınava hazırlık rehberinden faydalanabilirler. Bilal Darcan ve Selim Gazi'nin tercüme ettiği Ömer Öztop'un "İmanın Temeli ve İslam'da İbadet" isimli Bulgarca ve Türkçe olmak üzere iki dilde yazılmış kitabı da giriş sınavına hazırlanmak için ek literatür olarak kullanılabilir" diye ekledi.

Giriş sınavı sonucunda yapılacak sıralamadan sonra boş kalan kontenjan olması halinde YİE yönetimi, kontenjanın dolması amacıyla eylül ayında ikinci bir giriş sınavı düzenlenmesi öngörmektedir, ancak sınav tarihi daha sonra açıklanacak.

1 Temmuz'da yapılacak giriş sınavına katılacak her bir öğrenci adayının YİE Sekreterliğini arayarak bunu bildirmesi arzu edilir. Adayların sınav günü lise mezun diplomasını ve kimlik kartını göstermeleri gerekir.

Haber: L. ÇAUŞEVA


DİĞER HABERLER