Şumnu Nüvvab İlahiyat Lisesinin 100. Yıldönümü törenle kutlandıPazartesi, 18 Temmuz 2022

Şumnu Nüvvab İlahiyat Lisesinin 100. Yıldönümü törenle kutlandı

Dün (17.07.2022) Şumnu’daki Nüvvab İlahiyat Lisesinin 100. Yıldönümü münasebetiyle Kaolinovo (Bohçalar) İlçesi, Braniçevo (Şarlılar) köyünde Yüksek İslam Şurası himayesinde “ Geleneğimizle geleceğe koşuyoruz” başlığı altında etkinlikler düzenlendi.

Törene katılan resmi konuklar arasında Bulgaristan Başmüftüsü Dr. Mustafa Haci, Yüksek İslam Şura Başkanı Vedat Ahmet, Başmüftü Yardımcıları Beyhan Mehmed ve Ahmed Hasanov, Şumnu İlçe Müftüsü Mesut Mehmedov, İlahiyat Okulu Müdürü Şerif Hüsnü, İlçe Müftüleri, Hak ve Özgürlükler Hareketi Genel Başkanı Mustafa Karadayı, HÖH Şumnu İl Başkanı Aksel Rufat, milletvekilleri, Türkiye’nin Sofya Büyükelçisi Aylin Sekizkök, Türkiye’nin Burgaz Başkonsolosu Senem Güzel yer aldı.

Türkiye’nin Sofya Büyükelçisi Aylin Sekizkök, “Bulgaristan Türklerinin tarihinde çok önemli bir yeri olan ve kıymetli mezunlar yetiştirmiş Nüvvab’ın kuruluş yıldönümünün kutlandığı bu anlamlı günde soydaşlarımızla birlikte olmak bizleri çok mutlu etti. Bu tür kapsamlı etkinliklerle geleneklerimizi ve kültürümüzü yaşatan soydaşlarımızla gurur duyuyoruz. Ayrıca, Bohçalar, Pristoe (Yusufhanlar) köyünden öğrencilerin okuduğu şiirler yine bizi çok duygulandırdı. Sevgili kardeşlerimize ve öğretmenlerine en içten tebriklerimizi sunuyoruz” dedi.

Şumnu’da Nüvvab İlahiyat Lisesi’nin 100.yıldönümü münasebetiyle törene katılan Hak Ve Özgürlükler Hareketi Genel Başkanı Mustafa Karadayı, yaptığı selamlama konuşmasında, “Bugün Nüvvab İlahiyat Lisesi’nin kuruluşunun 100. yılını kutluyoruz. Bunca yıldır, şimdi olduğu gibi eğitim, din ve siyaset alanında sorunlarımız var. Bulgaristan'da Türklerin ve Müslümanların hak ve özgürlüklerini koruyan iki örgütü var. Biri Başmüftülük, diğeri Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) partimiz” dedi.

HÖH Genel Başkanı Karadayı, “Ufukta bir kez daha erken seçimler gözüküyor. 2021'de tüm seçimlerde bize verdiğiniz destek için teşekkür etmek istiyorum” diye belirterek, “Ufukta görünen seçim hazırlıklarına başlayalım, çünkü hem halk temsilcisi sayısını hem de siyasi etkimizi artırmamız gerekiyor.  Tüm sorunları çözmek için daha güçlü olmalıyız” dedi.

Şumnu (Şumen) İli Kaolinovo (Bohçalar) İlçesine bağlı Braniçevo (Şarlılar) köyünde ilahiyat lisesinin 100. yıldönümü vesilesiyle at yarışları ve kültürel etkinlikler düzenlendi.


Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER