Ülkede kalıp çalışacak üniversite mezunlarına öğreniminin ücretsiz olması önerildiSalı, 27 Şubat 2018

Ülkede kalıp çalışacak üniversite mezunlarına öğreniminin ücretsiz olması önerildi Eğitim ve Bilim Bakanı Krasimir Vılçev'in Bulgaristan Sanayi Sermayesi Birliği (AİKB) temsilcileri ile yaptığı görüşmede AİKB tarafından üniversite mezunlarının ülkede kalarak çalışmaya devam etmeleri halinde yüksek eğitimin ücretsiz olması önerildi.

İş dünyası temsilcileri, öğrencilerin, okuyacakları üniversiteye yönlendirecekleri krediler çekmeleri ve mezun olduklarında belli bir süre ülkede çalıştıkları halde onları geri ödemelerini önerdiler.

Eğitim Bakanı Krasimir Vılçev, teklifin, yükseköğrenim harcamaları ve işgücü piyasası ile bağlantı açısından yerinde olduğunu belirtti.

Bu konuda siyasi bir görüşme olacağını da sözlerine ekleyen Vılçev, böyle bir modelin İngiltere'de uygulandığını ve buna "koşullu krediler" denildiğini ifade etti.

Ücretsiz öğrenci kredisi fikri, tıp gibi pek çok alanda genç profesyonellerin bulunmamasından dolayı tetiklenmektedir.

AİKB temsilcileri, "Onlar, mezun olur olmaz Batı Avrupa ülkelerine gidiyorlar, oysa devlet eğitimleri boyunca yatırım yapmaktadır, yani üniversiteliler eğitimlerinin maliyetini karşılamıyorlar. Bu durumda onların eğitimi için harcanan paralar çalıştıkları ülke ekonomisine katma değer kazandırıyor" diye yorumda bulundular.

Şu anda kamu idaresi üzerine eğitim gören ve mezun olunca bir devlet kurumunda çalışmayı seçen kişilere hibe sağlanması için kurallar koyulan bir yönetmelik var.


DİĞER HABERLER