Yaklaşık 100 bin öğrenci velisine tek seferlik yardım yapıldıPerşembe, 01 Aralık 2022

Yaklaşık 100 bin öğrenci velisine tek seferlik yardım yapıldı

Sosyal Yardımlar Ajansı’ndan yapılan açıklamaya göre, 2022/2023 eğitim öğretim yılı için birinci ve sekizinci sınıflara kayıtlı çocuğu olan yaklaşık 100 bin aile, bir kereye mahsus olarak yapılan 300 leva yardım almaya hak kazandı. Bu mali destek, gelirleri ne olursa olsun, bu tür bir desteğe başvuran devlet ve belediye okullarının birinci ve sekizinci sınıf öğrencilerinin tüm velilerine ödenir.

 Mali destek, velilerin öğrenciler için ihtiyaç duydukları bazı temel malzemeleri ve giysileri zorluk çekmeden satın almalarına yardımcı olur. Yardım, çocuğun sürekli olarak yurt içinde yaşaması ve ailesinin dışında yetiştirilmek üzere başka bir yere yerleştirilmemesi durumunda yapılır. Bu destek ayrıca akraba, yakınları ile koruyucu aile yanına yerleştirilen öğrenciler için ve çocukların vasi veya kayyumlarına da verilmektedir.

Tutar iki kerede ödenecek. İlk ödemede verilen tutarın yarısı, ödeme kararının yürürlüğe girmesinden sonra ödenecek. İkinci ödemede verilen diğer yarı tutar ise ikinci devrenin başında ödenecek. Ancak bu ödemeler yalnızca sağlık durumu nedeniyle okula devam etmesi mümkün olmayan öğrencilerin dışındaki diğer öğrencilerin okula devam etmeleri halinde yapılacak. Öğrencinin ders yılının ikinci döneminde öğrenimine devam etmemesi veya bir ay içinde geçerli bir mazereti olmaksızın 5 ders saatinden fazla devamsızlık yapması durumunda ödenen tutar geri iade edilecek.

Bu yıl 50 933 birinci sınıf öğrencisi için 49 879 aileye ve 49 464 sekizinci sınıf öğrencisi için 48 595 aileye tek seferlik yardım yapıldı.


DİĞER HABERLER