Yarın ülke genelinde 700 000’den fazla öğrenci ilk derse girecekSalı, 14 Eylül 2021

Yarın ülke genelinde 700 000’den fazla öğrenci ilk derse girecek

Eğitim Bakanlığı (MON) tarafından yapılan açıklamada, “Yarın ülke genelinde 2357 okulda toplam 706 857 öğrenci ilk derse girecek. 58 593 çocuğun, okula ilk adımını atması bekleniyor” diye bildirildi.

Ayrıca yurt dışında bulunan 375 Bulgar okulunda da yeni eğitim öğretim yılı başlayacak. Yurt dışındaki Bulgar okullarına 32 266 öğrenci kaydedildi. 

Okulun ilk günü itibariyle Gabrovo, Loveç (Lofça), Sliven (İslimye), Stara Zagora (Eski Zağra), Tırgovişte (Eskicuma), Haskovo (Hasköy) ve Yanbol olmak üzere ülkenin yedi ilindeki okullarda öğretmen eksiği olmadığı belirtildi.  

Ülkede 436 öğretmen açığı var. Boş pozisyonların çoğu Sofya, Plovdiv (Filibe), Varna ve Sofya İlindedir. Anaokulu öğretmenleri, meslek öğretmenleri, tam zamanlı anaokulu öğretmenleri, matematik, İngilizce ve ilkokul öğretmenleri en çok talep görenlerdir.

MON’un talebi üzerine bölge eğitim müdürlükleri veri tabanlarını okul öncesi ve okul eğitim sistemine katılmaya hazır uzmanlarla güncellemektedir.

Çoğunlukla şu anda eğitim sisteminin dışında olan emekli öğretmenler ve eğitimciler söz konusudur. Yükseköğretim okullarında okudukları uzmanlık alanında öğretmenlik yapmak isteyen pedagoji bölümlerinde eğitim gören üniversite öğrencilerinin de kayıt edilmesine imkan verilecek.

Anaokullarında ve okullarda 1039 psikolog, 793'ü konuşma terapisti görevlendirildi. Kapsayıcı Eğitim Sürecini Destekleme Bölge Merkezlerinde de 124 psikolog ve 129 konuşma terapisti daha görev yapıyor.

Yeni eğitim öğretim yılının başında öğrencilerin elektronik ortamda uzaktan eğitimleri için ihtiyaç duydukları son 40 000 cihaz da sağlanacak. Mevcut çerçeve sözleşmeleri kapsamında halihazırda 15 500 dizüstü bilgisayar ve tablet sipariş edildi ve bu ayın sonuna kadar teslim alınması bekleniyor. Bunun dışında bu yıl еkim ayında okullara teslim edilmesi beklenen 24 bin 500 tablet için kamu ihalesi yapıldı.

Böylece çevrimiçi öğrenmeye geçildiğinde tüm öğrenciler ve öğretmenler evlerinden internet bağlantısına erişebilecekler. Okullar, sosyal açıdan dezavantajlı ailelerden gelen çocukların masraflarını karşılayacak. Bu adım, salgın durumunun kötüleşmesi nedeniyle gerekirse çocukların uzaktan eğitime yoğun katılımını sağlayacak.

Öğretmenler, çevrimiçi ders verirlerse internet de dahil olmak üzere sarf malzemelerinin maliyetini dengelemek için 30 leva ek ücret almaya devam edecekler.

Yeni eğitim öğretim yılında anaokulları, okullar ve Kişisel Gelişim Destek Merkezlerinde görevli 17 800 öğretmenin ulaşım masrafları karşılanacak. 56 öğretmenin ise kira bedeli karşılanacak.  


DİĞER HABERLER