Yeni eğitim ders programı taslakları kamuoyunda tartışmaya açıldıÇarşamba, 27 Eylül 2017

Yeni eğitim ders programı taslakları kamuoyunda tartışmaya açıldı Eğitim ve Bilim Bakanlığının (MON) internet sitesinde yayınlanan 4 ve 10. sınıflar için genel eğitim ders programı taslaklarının kamuoyunda tartışılmasına başlandı.

Ders programı taslakları onaylandığı halde en erken 2019-2020 eğitim ve öğretim yılında uygulanması üzere yeni ders kitapları yazılması için ihale yapılacak.

Hatırlatmak gerekirse, şimdiye kadar 1,2,3,5,6, 7, 8 ve 9.sınıflar için ders programları onaylandı.

Kamuoyunda tartışılması üzere MON sitesinde yayınlanmadan önce 4.sınıf için Bulgar Dili ve Edebiyatı, Tarih ve Medeniyet, Felsefe gibi daha hassas olan dersler ve kilit önem taşıyan genel eğitim derslerine ilişkin program taslakları ülkenin tüm 28 ilinden öğretmenlerin katılımıyla düzenlenen ilave görüşmelerde ele alındı.

Ağustos'ta yapılan son görüşmede Bulgar Dili ve Edebiyatı öğretmenleri, dersin iki unsuru olan edebi dil normları ve sadece Bulgar yazarlarının eserleri üzerinde çalışmaya yönelik 10.sınıf için önerilen ders programını desteklediler.

Tarih ve Medeniyet öğretmenleri ve akademik camia temsilcileri, tarih eğitimi konseptini gerçekleştirmeye dair yeni yaklaşımı desteklediler ve ders içeriği ile yeti elde etmek için ayrılan saatler arasında iyi bir denge kurulduğunu ileri sürdüler.

MON sitesinde 28 tane güncellenmiş ana dili eğitim programı ve başlangıç aşamasını tamamlayan veya okuma yazma kurslarını başarıyla tamamlayan 16 yaş üstü kişilere uygun ders programları yayınladı.

Ana dili eğitim programı taslakları, 1,2,3,4,5,6 ve 7.sınıf öğrencileri için Türk Dili, İvrit Dili, Ermeni Dili ve Roman Dili derslerine ilişkindir.


DİĞER HABERLER