Yeni eğitim öğretim yılı için Çernooçene ilçesinde koruma altına alınan ve merkezi okulların listesi güncellendiPazartesi, 09 Ağustos 2021

Yeni eğitim öğretim yılı için Çernooçene ilçesinde koruma altına alınan ve merkezi okulların listesi güncellendi

Çernooçene (Yenipazar) Belediye Meclisi son olağan toplantısında aldığı kararlar ile ilçede 2021/2022 eğitim öğretim yılında faaliyetine devam edecek okulların listesinin yanı sıra Eğitim ve Bilim Bakanlığının (MON) onayına sunulacak yeni eğitim öğretim yılı için koruma altına alınan ve merkezi okulların listesini kabul etti.

Belediye Meclis Başkanı Bedriye Gaziömer, 17 ana ve 2 ek madde içeren gündem taslağını oylamaya sundu. Gaziömer, Belediye Meclisi ve komisyonlarının bu yılın ilk yarısına ilişkin bir faaliyet raporu sundu.

Paniçkovo (Çanakçı), Gabrovo (Gabra), Lyaskovo (Pndıcak) ve Komuniga (Kuşallar) köylerindeki ilköğretim okullarının koruma altına alınan okullar listesine, Paniçkovo, Gabrovo köylerindeki ve ilçe merkezindeki Hristo Smirnenski Lisesinin ise merkezi okullar listesine dahil edilmesi öneriliyor.

Jitnitsa, Gabrovo ve Lyaskovo köylerindeki anaokullara koruma altına alınan anaokulu, Çernooçene, Komuniga, Gabrovo köylerindeki anaokullara ve Jitnitsa (Hambarcılar) köyündeki anaokulu şubesine ise merkezi anaokulu statüsü verilmesi öneriliyor.

Çernooçene Belediye Başkanı Aydın Osman, belediye yönetiminin temel önceliklerinden birinin eğitim öğretim sürecinin gerçekleştiği koşulları iyileştirmek ve okul ağını korumak olduğuna dikkat çekti.

Başkan, doğal demografik süreçlerin yol açtığı küçük yerleşim yerlerinde eğitimin önündeki zorluklara rağmen Çernooçene belediyesinin okullardaki birleştirilmiş ve öğrenci sayısı az olan sınıfların finanse edilmesi için sonuna kadar belediye bütçesinden ilave finansman sağlamaya devam edeceğine dair güvence verdi.

Aydın Osman, 2020 yılı bütçesinin gerçekleşmesine ilişkin bir rapor sundu ve bütçenin gerçekleşme açısından çok iyi sonuçlara sahip olduğunu söyledi.

Meclis üyeleri, bu yıl 2021 yılı Çernooçene Belediyesinin mülkiyetinde bulunan mülklerin yönetimi programına satılık arsalar, kiraya verilecek küçük tarım arazileri gibi mülklerin eklenmesi önerisini de onayladılar.  

İsmet İSMAİL


DİĞER HABERLER