Yüksek İslam Şurası Başkanı Vedat Ahmet, Şumnu bölgesinde vaaz verdiPazartesi, 21 Şubat 2022

Yüksek İslam Şurası Başkanı Vedat Ahmet, Şumnu bölgesinde vaaz verdi

Bulgaristan Başmüftlüğü Yüksek İslam Şurası Başkanı Vedat Ahmet, Kavarna kasabası ve Şumnu ili Kaolinovo (Bohçalar) ilçesi Todor İkonomovo (Mahmuzlu) köyünde Müslümanlara vaaz etti.  

Vedat Ahmet’in Müslümanlarla buluşmaları, Dobriç (Hacıoğlu Pazarcık) Bölge Müftülüğü ve Şumnu Bölge Müftülüğüne ziyaret programları kapsamında gerçekleşti.

Yüksek İslam Şurası Başkanı, çocukların Kavarna'daki camide verilen vaaza yoğun ilgi ve katılım göstermesinden çok etkilendi. Onlar, 25 yıldır şehirde imamlık yapan Reyhan Hoca’nın öğrencileridir. Kendisi Şumnu Nüvvab İlahiyat Lisesinin ilk mezunlarındandır.

Vedat Ahmet, Dobriç Bölge Müftüsü Akif Akifov’un eşliğinde ayrıca uzun yıllar bu görevi yürüten eski Bölge Müftüsü Bilal Darca'yı da ziyaret etti.

Şumnu ili Kaolinovo ilçesi Todor İkonomovo köyündeki camide verilen vaaz iki bölümden oluştu. İlki Mübarek Üç Aylar konulu olup Yüksek İslam Şurası Üyesi de olan Silistre Bölge Müftülüğü Vaizi Rehin Ali tarafından verildi. Kur'an-ı Kerim ve Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed SAV’in Hayatımızdaki Rehberliği konulu olan ikincisini ise Yüksek İslam Şurası Başkanı verdi. Vedat Ahmet, Müslümanlara asırlık geleneklere uyulması ve yeni dini akımların sürükleyebileceği aşırılıklardan korunulması gerektiğine dikkat çekti.  

Program kapsamında ayrıca Nüvvab İlahiyat Lisesi öğrencisi Sermet Şerif’in Kur'an-ı Kerim tilaveti sundu ve cami cemaatinde yer alan bazı Müslümanlar tarafından ilahiler söylendi.

Yüksek İslam Şurası Başkanı, Şumnu Bölge Müftülüğüne yaptığı resmi ziyaret sırasında Bölge Müftüsü Mesut Mehmedov ile bölgedeki Müslüman cemaatinin sorunlarını görüştü.

Mesut Mehmedov, Vedat Ahmet’i Kuzeydoğu Bulgaristan'daki köylerden Şumnu’ya eğitim görmek için gelen öğrenciler ve üniversiteliler için bir yurt inşa edilmesine ciddi anlamda ihtiyaç duyulduğuna dair bilgilendirdi.

İkili, Nüvvab İlahiyat Lisesinin kuruluşunun 100. yıl dönümü münasebetiyle yıl sonuna kadar gerçekleştirilecek kültürel ve eğitimsel etkinlikleri ele aldı.


Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER