Beşiktaş Masa Tenisi Teknik Direktörü Dr. Sabahattin Sabrioğlu: Ardino'da masa tenisinin gelişmesi için daima yardıma hazırızSalı, 30 Ağustos 2016

Beşiktaş Masa Tenisi Teknik Direktörü Dr. Sabahattin Sabrioğlu: Ardino'da masa tenisinin gelişmesi için daima yardıma hazırızİstanbul Beşiktaş Masa Tenisi Teknik Direktörü ve Beşiktaş masa tenisi takımının antrenörü 53 yaşındaki Dr. Sabahattin Sabrioğlu, Ardino (Eğridere) Yunak 2005 Masa Tenisi Kulübü'ne antrenman ve yarışmalar için 112 "DHS" orijinal tenis topu, profesyonel lastikler, bariyerler ve spor tişörtleri bağışladı.
Dr. Sabahattin Sabrioğlu, "Burada Ardino'da büyüdüm. Spor ustalığı yolunda ilk adımları gerek yarışmacı, gerekse antrenör olarak burada attım. Bu mütevazi hediyelerle Ardino'daki genç kız ve erkek masa tenisçilerin antrenman ve yarışma sürecine yardımcı olmak istiyorum. Çocukların gelecekte bizim başarılarımızdan daha büyük başarılara imza atmalarını temenni ederim" dedi.

Sabahattin Sabrioğlu, 16 Temmuz 1963 tarihinde Byal İzvor (Akpınar) köyünde dünyaya geldi. Sofya Vasil Levski Ulusal Spor Akademisi'nde Masa Tenisi Bölümü'nü bitirdi. Daha sonra Ulusal Spor Akademisi'nde mastır ve doktora yaptı. Şu anda İstanbul Marmara Üniversitesi Spor Akademisi akademik kadrosunda yer alıyor.

Dr. Sabahattin Sabrioğlu'nun spor kariyeri Nahit Ömerov'un antrenörlüğünde kendi Byal İzvor köyünde başladı. Daha sonra lise eğitimine Kırcaali'de devam ederken Arda Kulübü'nün genç takımında oynamaya başladı. 1978 yılında Arda takımı il birincisi oldu. Üç yıl sonra Durgut Ademov-Cofi'nin antrenörlüğünü yaptığı Ardino masa tenisi takımına katıldı. Masa tenisi performansıyla o zamanki büyük masa tenisi uzmanları Haskovo'dan Georgi Damyanov ve Pleven'den rahmetli Çolakov'un dikkatlerini çekti ve daha sonra kendisine onların takımlarında yarışmayı ve antrenörlük yapmayı teklif ettiler.

Dr. Sabrioğlu, "Unutulmaz yarışmacı ve antrenör Durgut ağabey spor ustalığı yolunda ilk adımları atmama fırsat verdi. O, daima dürüst, çalışkan ve gerek kendisine, gerekse bize karşı titiz davranmasıyla kalplerimizde yaşayacak" diye ifade etti.

1989 yılında Zorunlu Göç esnasında Ardinolu masa tenisçisi ve antrenör İstanbul şehrine göç etti. ENKA masa tenisi takımında oynamaya başladı ve Efes Pilsen takımında yardımcı antrenörlük görevine atandı. 1990 yılında Spor Bakanlığı tarafından İstanbul'da devlet antrenörlüğüne atandı. Sadece iki yıl içinde antrenörlüğünü yaptığı Teletaş Kulübü Türkiye'de her bir yaş grubunda şampiyonluğu elde etti. 1992 yılında ise kulübün takımı ülkenin masa tenisi tarihinde ilk defa genç erkekler kategorisinde Balkan şampiyonu oldu. Ödül olarak rahmetli Türkiye Cumhurbaşkanı Turgut Özal, Teletaş Kulübü'nü 24 ayar 80 adet altınla ödüllendirdi.

1992 yılında Dr. Sabrioğlu, uzmanlaşma eğitimi almak üzere Çin'in başkenti Pekin'e gitti. Orada çok iyi uzmanlar tarafından eğitildi. Onunla birlikte Türkiye'ye takımlarda oynayan Çinli antrenörler ve yarışmacılar da geldiler ve güney komşumuz Avrupa ve dünya düzeyinde masa tenisinde daha da üstün başarılar yakalamaya başladı.

1996 yılında Dr. Sabrioğlu Türkiye Masa Tenisi Federasyonu Başkanlığına aday oldu ve mücadeleyi sadece bir oy farkla kaybetti. 2000-2013 yılları arasında Antrenörler Konseyi Başkanlığı ve tüm yaş gruplarına ilişkin milli takımların baş antrenörlüğünü yaptı.

Dr. Sabrioğlu, "Masa tenisi dünyada en çok sevilen sporlardan biri. Tenis oynamak beni dinlendiriyor ve aynı zamanda bana pozitif duygular ve güç aşılıyor. Doruğa ulaşman için çok çaba gerekir. Yenilikleri talip etmek zorundasın, rakiplerini yenmen için ise her zaman daha küçük yaştan itibaren uluslararası turnuvalara katılman lazım. Ardino'da masa tenisinde her zaman başarılar kaydedildi. Yurt içinde ve yurt dışında kasabanın isminin daha fazla anılması için daha fazla spor emekçilerinin, iş adamlarının ve Belediye yönetiminin çalışmalarında bu güzel spor dalına vurgu yapacaklarına inanıyorum. Ardino'nun yetenekli tenisçilerinin geliştirilmesi konusunda bize gelindiğinde kapımız daima açık olacak" dedi.

Bulgaristan Masa Tenis Federasyonu'nu (BFTM) temsilen Ardino'da Durgut Ademov-Cofi'nin anısına düzenlenen 13.Uluslararası 15 Yaş Altı Masa Tenisi Turnuvası'nın resmi açılışına katılan Mihail Froloşki, Dr. Sabahattin Sabrioğlu'nun milli masa tenisi takım baş antrenörlüğüne atanmayı hak ettiğini kaydetti. Froloşki, "Sabahattin, yüksek seviyede masa tenisi oynuyordu. Bir antrenör doğru oynadığı zaman, doğru bir şekilde tenis tekniklerini gösterdiği zaman çocuklar da doğru oynamayı öğreniyorlar" diye dile getirdi.

Yunak 2005 Masa Tenisi Kulübü Başkanı Svetoslav Şaşev, yarışmacılar ve antrenörler adına Dr. Sabahattin Sabrioğlu'na genç sporculara yaptığı bağışlar için en içten teşekkürlerini sundu.


Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER