Bursa Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Kırcaali'de 500'den fazla kişiye iftar verdiSalı, 19 Nisan 2022

Bursa Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Kırcaali'de 500'den fazla kişiye iftar verdi

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş tarafından Kırcaali'de Ramazan ayı vesilesiyle iftar yemeği düzenlendi. Arpezos Otel Kompleksi salonunda düzenlenen iftar, 500'den fazla kişiyi aynı sofrada buluşturdu. İftar organizasyonu Bölge Müftülüğü ve Kırcaali Belediyesinin ev sahipliğinde gerçekleştirildi.

Türkiye Cumhuriyeti Filibe Başkonsolosu Korhan Küngerü, Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) Başkan Yardımcısı ve Kırcaali Belediye Başkanı Dr. Müh. Hasan Azis, Adalet ve Kalkınma Partisi Türkiye Büyük Millet Meclisi Bursa Milletvekili Atilla Ödünç ve Adalet ve Kalkınma Partisi Bursa İl Başkanı Mustafa Yavuz ve Edirne Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu katılımlarıyla iftarı onurlandırdılar. İftara katılan konuklar arasında HÖH milletvekilleri Adlen Şevket, Bayram Bayram ve Müh. Pavlin Krıstev, HÖH Kırcaali İl Başkanı Resmi Murat, Kırcaali Bölge Müftüsü Basri Eminefendi, Kırcaali Bölge Hristiyan Cemaati Başkanı Petır Garena, eski Başmüftü Fikri Sali, ildeki 7 ilçenin belediye başkanları, Belediye Meclis başkanları, HÖH Kırcaali İl Teşkilatı’na bağlı ilçe teşkilatlarının başkanları yer aldılar.

Bölge Müftüsü Basri Eminefendi, Müslümanlar adına Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş'a Kırcaali halkıyla iftar sofrasını paylaştığı için teşekkür etti. Müftü, “Amacımız bu iftar yemeğini Yeni Camiinin avlusunda düzenlemekti, ama yağmurlu hava nedeniyle burada düzenlemeye karar verdik. Alinur Aktaş, Kırcaali ilinde gerçekleştirilen birçok önemli projeyi destekledi. Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin katkılarıyla Kırcaali'deki Yeni Camiinin kaba inşaatı yapıldı, Cebel'deki (Şeyhcuma) tarihi cami restore edildi ve Momçilgrad'da (Mestanlı) da yeni bir cami yapılıyor. Şahsım ve burada hazır bulunanlar adına Bursa Büyükşehir Belediyesi'ne verdiği destekten dolayı teşekkür ederim. Camiler teselli bulduğumuz, Allah’a teslim olduğumuz ve huzur bulduğumuz yerlerdir” diye kaydetti.

Kırcaali Bölge Hristiyan Cemaati Başkanı Petır Garena, iftara katılan Müslümanların Ramazan ayını tebrik etti. Konuşmasına Mevlana Celaleddin Rumi'nin “Gel Gel, Ne Olursan Ol Yine Gel” dizeleriyle başlayan Peder Garena, “Bu ortak sofraya hepiniz hoş geldiniz. Tanrı birdir” dedi.

HÖH Başkan Yardımcısı ve Kırcaali Belediye Başkanı Dr. Müh. Hasan Azis, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş'a, Türkiye Cumhuriyeti'nin Filibe Başkonsolosu Korhan Küngerü'ye ve Edirne Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu’na hem iftar hem de Senfonik İlahiler konseriyle hep birlikte Ramazan ayında dolu dolu bir gün geçirdikleri için teşekkür etti. Dr. Müh. Azis, “Kırcaali'de insanlar dini inançları ne olursa olsun bayramlarını hep birlikte kutlarlar. Bölgemizdeki dini liderler- Bölge Müftüsü ve Bölge Hristiyan Cemaati Başkanı ile yine aynı masadayız. Şehrimizin hoşgörünün başkenti olarak anılması tesadüf değildir. Kırcaali, bayram sevincini paylaşan ve zorlukları birlikte aşan farklı etnik topluluklardan insanlar arasındaki iyi komşuluğu simgeler. Hep birlikte, birlik ve beraberlik içinde olacağımız bu tür vesilelerin devamını dilerim” diye kaydetti. İftara katılan Müslümanların ve ailelerinin Ramazan Bayramı'nı kutlayan Belediye Başkanı, onlara sağlık, esenlik ve refah diledi.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, yaptığı selamlama konuşmasında, “Bursa, Türkiye'nin göçmenler şehridir. Bursa, Kırcaali, Ardino (Eğridere), Cebel, Momçilgrad, Üsküp, Prizren anlamına gelir. Her zaman birlik ve beraberlik içinde olmalıyız, çünkü bu bizim inancımız ve medeniyetimizin geleneğidir. Bizler Bulgaristan'da, Bosna Hersek'te, Türkiye'de yaşıyor olabiliriz, ama gönlümüz, niyetimiz, samimiyetimiz birdir” diye ifade etti ve Müslümanların Ramazan Bayramı’nı şimdiden kutladı.

Filibe Başkonsolosu Korhan Küngerü, olağanüstü salgın durumu nedeniyle uygulanan önlemlerin kaldırılmasının ardından dolu dolu bir Ramazan ayı yaşadığımızı kaydetti. Küngerü, “Her gece farklı şehir ve köylerdeyiz ve Ramazan'ın sevincini ve mutluluğunu Bulgaristan'dan kardeşlerimizle paylaşmak için bir aradayız” dedi.

İftar yemeği, eski Başmüftü Fikri Sali’nin sofra duasıyla sona erdi.

Güner ŞÜKRÜ
 


Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER