Elis ve Canan minderdeki gururumuzPerşembe, 31 Ocak 2013

Elis ve Canan minderdeki gururumuz2012 yılında güreş dalında en umut verici sporcu seçilen yıldızlar Avrupa şampiyonu Elis Manolova, hem gençlerde hem de kadınlarda 2012 yılında Avrupa üçüncülüğü elde eden ablası Canan Manolova ve çalıştırıcıları olan babaları Filip Manolov (Fahri Ahmet) Beden Eğitimi ve Spor Bakanlığı ve Milli Piyango İdaresinin düzenlediği törende ödüllendirildiler. Çalıştırıcıya 2 300, Elis'e 2 000 ve Canan'a 1 300 Leva para ödülü verildi. Güreşçilerin ikisi de ÇSKA Armetts Takımında güreşirken, babaları da milli takımımızın yardımcı çalıştırıcısı.

Sofya "Armeets Arena"da yapılan ödül törenine Beden Eğitimi ve Spor Bakanı Svilen Neykov, yardımcılaraı İvan Tsenov, Doç. Dr. Lazar Kamenov, Milli Piyango İdaresi Müdürü Damyan Damyanov ve Bulgar Olimpik Komitesi Başkanı Stefka Kostadinova yer aldılar. Yıldızlarda, gençlerde ve ümitlerde milli takım adına olimpiyat, para olimpiyat, dünya ve Avrupa şampiyonalarında şampiyon olan ve dereceye giren sporculara ve onların çalıştırıcılarına para ödülü dağıtıldı.

Elis Manolova 2012 yılı Katowice Polonya'da yapılan Yıldızlar Avrupa Güreş Şampiyonasında 65 kiloda şampiyon olmuştu. Orada sırasıyla ilk karşılaşmasında tuş ile Beyaz Rusyalı rakibi Volha Zenina'yı, ardından 2:0 (5:0, 4:3) Alman Luzi Manske'yi, yarıfinalde yine tuşla Avusturyalı Sabrine Seidl'ı yenerken altın madalya karşılaşmasında Azerbaycanlı Ragnede Gurbanzade'yi 2:0 (2:0, 1:0) yenerek hiçbir rakibine devre kaybetmeden Avrupa Şampiyonu oldu.

Abla Canan Manolova Hırvatistan Zagreb'de yapılan Avrupa Gençler Güreş Şampiyonası'nda bronz madalya kazanmıştı. İlk karşılaşmada Alman Nadine Weinauge 2:0 (1:0,1:1) yenen güreşçimiz ikinci turda Ukraynalı Karyna Stankova'ya 1:2 (1:0,0:2,0:2) yenildi ve rakibinin finale çıkıp kendisini havuz karşılaşmalarına taşımasına bekledi. Burada önce İtalyan Christine Pfifer'i 2:0 (6:0, 0:0 teknik üstünlük) ve ardından Türk Kıymet Koçyiğit'i 2:1 (0:3,1:0,1:0) yenerek bronz madalya kazandı.

Ödüllerini Bakan Neykov ve yardımcısı Tsonev'den alan güreşçiler ve çalıştırıcıları haber.bg okurları için hatıra fotoğrafı da çektirdiler.

Aynı törende güreş dalında milli takımımız adına madalya kazanan Türk asıllı 3 sporcu ve bir çalıştırıcı daha vardı.

2012 Yıldızlar Avrupa Güreş Şampiyonasında46 ve 69 kilolarda gümüş madalya kazana Mikyay Naim ve Engin İsmail ve de 85 kiloda bronz kazanan Bilgin Ömerov da ödüllerini aldılar. Yıldız takımına en çok güreşçi veren Dimitrovgrad Güreş Takımı Çalıştırıcısı ve Mikyay Naim'in babası Salim Naim de ödülünü almaya geldi.


DİĞER HABERLER