FİFA: Sofya’daki maçtan sonra dünya çapında ırkçıların statlara girmesini yasaklayabilirizÇarşamba, 16 Ekim 2019

FİFA: Sofya’daki maçtan sonra dünya çapında ırkçıların statlara girmesini yasaklayabilirizUluslararası Futbol Federasyonları Birliği (FIFA), Bulgaristan-İngiltere futbol karşılaşmasında yaşanan ırkçılık skandalının, ulusal ve bölgesel düzeyde uygulanan yaptırımların dünya çapında yaygınlaşmasına yol açabileceğini söyledi.

FIFA Başkanı Gianni Infantino,"Turnuva organizatörleri, bir maç sırasında ırkçı davranıştan suçlu bulunanlara statları ömür boyu ziyaret etmeyi de yasaklayan düzenlemeleri uygulamak zorundadırlar" diye kaydetti.

FIFA tarafından yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı: "Sofya'daki Bulgaristan-İngiltere maçında meydana gelen ırkçılık olayına benzer olaylar nedeniyle üye devletlerin konfederasyonu veya futbol birliği tarafından uygulanan herhangi bir yaptırımı küresel olarak uzatabiliriz. Bu pazartesi günkü maçta yapılan siyahi futbolculara yönelik "maymun" tezahüratlarını da içerir".

Açıklamada, "FIFA, bu olayla ilgili Avrupa Futbol Federasyonları Birliği (UEFA) Disiplin Kurulunca alınacak somut önlemler hakkında en kısa sürede bilgilendirilmeyi beklemektedir. Bu, yaptırımların kapsamını küresel çapta genişletmemizi sağlayacaktır" denildi.

UEFA, Sofya'da yaşanan olaya, ırkçı davranışlara ve organizatörlerin stadyumda yeterince görevli sağlamamalarına ilişkin disiplin soruşturması başlattı.

Infantino, gittikçe yayılan bu bulaşıcı ırkçılık hastalığına karşı mücadele etmek için daha fazla önlem alınması gerektiğini ekledi. FIFA Başkanı, "Futbol yönetim organlarını bize katılmaya ve birlikte futbolda ırkçılığı yok etmenin yeni, daha güçlü ve daha etkili yolları üzerinde düşünmeye çağırıyorum" dedi.


DİĞER HABERLER