Genç satranççı Nurgül Salimova, ustalarıyla birlikte turnuvaya katılacakSalı, 06 Nisan 2021

Genç satranççı Nurgül Salimova, ustalarıyla birlikte turnuvaya katılacakBulgaristan Türklerinden olan dünya satranç şampiyonu Nurgül Salimova, 19 genç büyük usta ile birlikte ödül fonu 100 000 Amerikan doları olan bir turnuvaya katılma hakkı kazandı.

Nurgül, 8 Nisan'da başlayacak olan yeni oluşturulan "Julius Bayer Challengers" turnuvasına katılmak üzere seçilen yirmi isimden biri oldu. Yirmi katılımcı, çevrimiçi olarak toplam beş turnuva oynayacak iki takıma ayrılacak - dört "meydan okuma" yarışması ve bir final yarışı yapılacak.

Her takımın, turnuvaların gerçekleşeceği beş ay boyunca geleceğin satranç yıldızlarını destekleyecek ve teşvik edecek dünya şampiyonları ve efsane isimler de dahil olmak üzere üç antrenörü olacak.

Salimova, Rus efsanesi Vladimir Kramnik tarafından yönetilecek olan Kramnik ekibine katıldı. Kramnik, 2000'den 2006'ya kadar dünya şampiyonuydu ve tüm zamanların en büyük on satranç oyuncusundan biri olarak kabul ediliyor.

Diğer tarafta, bu spor dalına dokunan tarihin en büyük kadını olarak kabul edilen Macar satranç oyuncusu Judith Polgar'ın Polgar takımı var.

17 yaşındaki Salimova, Özbekistan, Hindistan, Kazakistan, Danimarka, Çin, ABD ve Beyaz Rusya'dan satranç oyuncularından oluşan takıma katıldı. Yarışmanın en genç katılımcısı 14, en yaşlısı ise 24 yaşında.

Bu projenin amacı, Kramnik'in de belirttiği gibi, gelecek vaat eden genç sporcuların öğrenmeye ve kendini geliştirmeye devam etmesi. Bireysel turnuvaların galipleri, mevcut dünya şampiyonu Magnus Carlsen ile karşı karşıya gelme şansı yakalayabilirler.

Turnuvayı kazanan takım Dubai'de yapılacak Dünya Kupası'na davet edilecek.

Şubat ayında Nurgul ve iki dünya şampiyonumuzdan biri olan Veselin Topalov, İspanya'nın Salamanca kentinde düzenlenen son derece güçlü oyuncuların katıldığı satranç festivaline katıldı. Salimova, tıpkı Topalov ve Antoaneta Stefanova gibi dünya şampiyonu olma hayalini gizlemiyor.


DİĞER HABERLER