Plovdiv Havalimanı'ndan Antalya, Bodrum, Kuşadası ve Marmaris'e direkt charter uçuşları başlayacakSalı, 19 Nisan 2022

Plovdiv Havalimanı'ndan Antalya, Bodrum, Kuşadası ve Marmaris'e direkt charter uçuşları başlayacak

Sonbaharda Plovdiv (Filibe) Havalimanı'ndan Türkiye'nin tatil beldeleri Antalya, Bodrum, Kuşadası ve Marmaris'e direkt charter uçuşları başlayacak. TravelNews haber sitesine konuşan charter uçuşlarını organize eden tur operatörü Abax'ın Pazarlama Müdürü Georgi Pasev, “Charter uçuşları, Bulgar havayolu şirketi European Air Charter tarafından gerçekleştirilecek. Antalya'ya ilk uçuş 31 Ağustos 2022'de, diğer üç tatil beldesine ise uçuşlar 2 Eylül'de yapılacak. Charter uçuş programı ekim ortasına kadar sürecek” dedi. Fiyatlar, dört yıldızlı otelde 7 gece konaklama, her şey dahil ve uçak biletleri yer alan bir paket tur için kişi başı 712 levadan başlıyor.

Pasev, “Şimdiye kadar turistler Plovdiv’den Sofya'ya gitmek zorunda kalıyorlardı ve oradan mola veren uçaklarla Türkiye'ye uçuyorlardı. Bulgaristan’ın ikinci büyük şehrinden Türkiye'nin tatil beldelerine direkt uçuş imkanı sunmak, Güney Bulgaristan'ın her yerinden insanlar için bir kolaylık. Bu sayede büyük bir potansiyele sahip olan Plovdiv Havalimanı da gelişecek” dedi. Tur operatörü Abax, Rapsody Travel ile birlikte kısa bir süre önce Plovdiv'den Mısır'daki Hurgada tatil beldesine ilk direk uçuşu gerçekleştirdi.

Plovdiv Havalimanı'ndan yapılan açıklamaya göre, Plovdiv Havalimanı şimdiden yaz uçuş programını uygulamaya başladı. Londra'ya bir yenisi daha eklenerek uçuş sayısı arttı. Aslında uçakların havalimanına inip kalkmadığı boş bir gün yoktur. Böylece haftalık uçuş sayısı 14 oldu. Havalimanından şimdiye kadar iki düşük maliyetli havayolu şirketi olan Wieser ve Ryanair’in 13 uçuşu gerçekleştiriliyordu. Londra en yoğun ilgi gören destinasyon olduğu için havalimanı şirketleri onu tercih ediyor.

Havaalanına servis otobüsü sağlanması büyük bir sorun olmaya devam ediyor. En az 10 taşımacılık şirketine gönderilen görüşme davetlerine rağmen şu ana kadar yalnızca Plovdiv’deki yeşil eko taksilerin sahibi ilgi gösterdi. Şimdiye kadar resmi görüşmeler yapılmadı. Havaalanı şu anda bitişik altyapıyla ilgili diğer iki önemli sorunun çözümü üzerinde çalışıyor. Asenovgrad (Stanimaka) Yolu Kavşağı’ndan başlayıp havalimanına uzanan yaklaşık 2 kilometrelik bölümdeki sokak lambalarının değiştirilmesi bekleniyor.

Geçen hafta Ulaştırma Bakanı Nikolay Sıbev, Plovdiv Havalimanı'nın yönetimini değiştirdi ve Plamen Spasov ve Petır Georgiev'in yerine geçici olarak Sofya Havalimanı İcra Müdürü Krasimir Peşev ve Plovdiv şirketinin eski yöneticisi Doyçin Angelov atandı. Bunun nedeni şirketin mali durumunun kötü olması olduğu belirtildi. Bakan Sıbev, Plovdiv Havalimanı'nın işletmeye verilmesinin öngörüldüğünü duyurdu.


DİĞER HABERLER