Taybe Hüseyin, Tokyo’da Bulgaristan’a üçüncü madalyayı kazandırdıÇarşamba, 04 Ağustos 2021

Taybe Hüseyin, Tokyo’da Bulgaristan’a üçüncü madalyayı kazandırdı

Bulgaristan Türklerinin gurur kaynağı Taybe Hüseyin, Tokyo Olimpiyat Oyunları’nda büyük başarı elde etti. Milli sporcumuz, güreş müsabakalarında 62 kg kategorisinde üçüncülüğü elde ederek bronz madalya kazandı. Bu, Bulgaristan’ın Tokyo Olimpiyat Oyunları’nda kazandığı üçüncü madalya oldu.

Taybe, üçüncülük maçında Rus Olimpiyat Komitesinden Lyubov Ovçarova karşısında teknik üstünlük ve tuşla galip geldi.

Kubrat (Balpınar) kasabasından olan 30 yaşındaki güreşçi, maçta mutlak galibiyet elde etti ve sadece 56 saniyede rakibini yendi.

Sosyal medyadan Taybe’nin başarısı için tebrik mesajları yağdı.

Maçtan sonra Bulgaristan Ulusal Televizyonu’na (BNT) konuşan Taybe Hüseyin, “Çok mutluyum! Hala ne elde ettiğimi anlayamıyorum, ancak birkaç gün içinde Bulgaristan'da bunu hissetmeyi umuyorum. Bana verilen talimat her hatayı cezalandırmaktı. Fırsatı kaçırma hakkım yoktu, çünkü rakibim tarafından başka bir hata olup olmayacağı bilinmiyordu” diye ifade etti.

Sonbaharda Taybe’nin dizinde çapraz bağı yırtıldı ve sporcu yaklaşık dokuz aydır iyileşiyordu. Japonya’nın başkentine gitmeden önce sadece iki hazırlık turnuvasına katılan güreşçi, ancak Tokyo Olimpiyat Oyunları’nda ustalık ve hız gücü gösterdi.

Taybe, ülkemize güreş dalında olimpiyat madalyası kazandıran dördüncü kadın sporcumuz oldu. İkisini,  2008 Pekin ve 2012 Londra Olimpiyat Oyunları’nda Stanka Zlateva, 2016 Rio Olimpiyat Oyunları’nda Elitsa Yankova bronz madalya ve 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları’nda Taybe Hüseyin bronz madalya kazandı.


DİĞER HABERLER