Perperikon kalesine gelen turistler keskin bir şekilde azaldıÇarşamba, 13 Mart 2013

Perperikon kalesine gelen turistler keskin bir şekilde azaldı Geçen yılın başına kıyasla Kırcaali bölgesinde bulunan Perperikon kalesini ziyaret eden turistlerin sayısında keskin bir azalma görülüyor. Başlıca yurt içinden gelen grupların özel rehberleri, yaklaşık yüzde 75 daha az ziyaretçi olduğunu rapor ediyorlar. Onların ifadelerine göre Yılbaşı kutlamalarından sonra turist akını olmadı. O zamandan bu yana Bulgaristan'da en ünlü arkeoloji kompleksine gelen turist otobüsü de görülmedi.

Turist rehberlerinin ifadelerine göre bunun ana sebebi taş kaleye olan ilginin canlı tutulması için son yıllarda önemli arkeolojik bulguların olmamasıdır. Rehberler, ülkedeki siyasi ve ekonomi kriz nedeniyle bu yıl yapılması planlanan kapsamlı arkeolojik araştırmaların gerçekleştirilmemesine endişe ediyorlar. Çünkü bunun için sağlanan mali kaynakların sınırlandırılmasını bekliyorlar.

Hatırlatmak gerekirse, Kırcaali Belediye Başkanı Hasan Azis, "Standart" gazetesinin Bulgaristan'ın harikaları sıralamasında dereceye giren Perperikon kalesi için Belediye'ye verilen 1 milyon levalık çekin karşılıksız olmasından ötürü hükümete geri iade etmişti.
Paralar, yapının ziyaretçilere güvenlik sağlayan bir turistik kompleksine dönüştürülmesi için harcanacaktı. Şu anda taş kalesi güvenlik içinde değil ve sık sık kazaların oluşmasına sebep oluyor. Sarp tepeye çıkarken turistler yere düşüyorlar, kolunu, bacağını kırıyorlar.


DİĞER HABERLER