TARİHTE BU HAFTA: 8 - 14 ŞUBATPazartesi, 08 Şubat 2016

TARİHTE BU HAFTA: 8 - 14 ŞUBAT08 Şubat 1935: Türkiye'de Milletvekili seçimlerinde, Türk kadını ilk kez seçme seçilme hakkını kullandı. Dünyada birçok gelişmiş ülkeden önce gerçekleşen bu hak sayesinde Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne 18 kadın milletvekili girdi.

11 Şubat 1898: Bulgaristan'ın Filibe kentinde Türkler, milli kimliklerini, kültürlerini, haklarını korumak ve geliştirmek amacıyla Macera-ı Efkâr adlı gazeteyi çıkarmaya başladı.

11 Şubat 1926: Batı Trakya Türk azınlığının çıkardığı azınlığın çıkarlarını savunan Yeni Yol adlı gazete İskeçe'de yayınlanmaya başladı.

11 Şubat 1945: İngiltere Başbakanı Sir Winston Churchill, ABD Başkanı Franklin Roosevelt ve Sovyetler Birliği Devlet Başkanı Josef Stalin'in bir araya gelmesiyle 4 Şubatta başlayan "Yalta Konferansı" sona erdi. Dünya Amerika ve Rusya'nın etrafında sosyalist ve kapitalist blok olmak üzere yeniden şekillendi. Doğu Avrupa'da kalan Türkler için de başlayan yeni bir dönemdi.

12 Şubat 1821: Büyük güçlerin desteklediği Patra Başpiskoposu Germanos'un öncülüğünde Patra'da başlayan Yunan İsyanı, tedbirsizlik nedeniyle kısa sürede Mora'nın tamamına yayıldı. İsyancıların ilk hedefi bölgede yaşayan Türkler oldu. Bazı Yunan kaynaklarına göre bu insanların yaklaşık 32 bin kadarı isyancılar tarafından katledildi.

12 Şubat 1930: Günümüzde Bulgaristan sınırları içinde yer alan Romanya'nın Hacıoğlu Pazarcık ilinde yani bugünkü adıyla Dobriç'te Türk Gençler Derneği tarafından, milli kimliklerini, kültürlerini, haklarını korumak ve geliştirmek amacıyla Türk Birliği adlı gazete çıkarılmaya başlandı.

12 Şubat 1937: Atatürk'ün Selanik'te doğduğu ev, Selanik Belediyesi'nce sahibinden satın alınarak Atatürk'ün emrine tahsis edildi.

12 Şubat 2002: Eski Yugoslavya Üzerine Uluslararası Ceza Mahkemesi'nde Yugoslavya'nın eski cumhurbaşkanı Slobodan Miloşeviç'in yargılanmasına başlandı. Hırvatistan, Bosna-Hersek ile Kosova'da işlenen değişik suçlardan yargılanan Miloşeviç, duruşmalar sona ermeden 11 Mart 2006'da öldü.

12 Şubat 2002: Gümülcine'de yayın yapan "Işık FM" radyosunun sahibi Abdulhalim Dede, Bozkurt adlı bir dinleyicisinin kız arkadaşı için çalınmasını istediği müziğin aslında Türkiye'deki Bozkurtlara ithaf edildiği gerekçesiyle 3 ay hapse mahkûm edildi.

14 Şubat 1910: Bulgaristan'ın Sofya kentinde Türkler, milli kimliklerini, kültürlerini, haklarını korumak ve geliştirmek amacıyla "Sofya Muhbiri" adlı gazeteyi çıkarmaya başladı.

14 Şubat 1911: Bulgaristan'ın Eski Cuma yani bugünkü adıyla Tırgovişte kentinde Türkler tarafından hak ve çıkarlarını korumak amacıyla çıkarılan "Tırpan" adlı gazeteyi tarih sahnesine çıktı.


Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER