ZORUNLU GÖÇÜN 20. YILI ETKİNLİĞİÇarşamba, 06 Mayıs 2009

ZORUNLU GÖÇÜN 20. YILI ETKİNLİĞİ2009 yılı Bulgaristan'da yaşayan Türklerin zorunlu göçe tabi tutuluşunun 20. yıldönümüdür. Bu üzücü olayın unutulmaması ve yaşanan acıların gelecek için bir ders olması amacıyla Balkan Türkleri Federasyonu ve Edirne Trakya ve Balkan Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği olarak bir dizi etkinlik düzenleyeceğiz.
Etkinliklerimiz 09 Mayıs 2009 Cumartesi günü saat 11.00'de Atatürk Anıtı'na çelenk konularak başlayacak. Aynı gün saat 13.30'da Edirne Ticaret ve Sanayi Odası Konferans salonunda bir panel gerçekleşecek. Panele Bulgaristan Eski Cumhurbaşkanı Jelü Jelev, Bulgaristan HÖH Milletvekili Ahmet Hüseyin, Dışişleri Eski Bakanı Mesut Yılmaz, Devlet Eski Bakanı Ercüment Konukman, 20.-23. Dönem Milletvekili Mehmet Ekici, Edirne eski Valisi Ünal Erkan katılacak.
Yine aynı gün içerisinde fotoğraf sanatçısı Behiç Günalan'ın zorunlu göçü anlatan "Göçün Orta Yeri Hüzün" isimli sergisi Edirne Ticaret ve Sanayi Odası fuayesinde açılacak ve hafta boyunca Saraçlar caddesinde sergilenecektir. Son etkinlik programımız Bulgaristan'ın ünlü ses sanatçısı Kadriye Latifova'nın ismini taşıyan Kırcali Devlet Tiyatrosu "Hürrem Sultan" isimli oyunu tiyatro severlere sunacak.
Edirne Valisi, Edirne Belediye Başkanlığı ve Trakya Üniversitesi'nin işbirliği ve desteğiyle gerçekleşecek etkinliklerimize sizleri davet ediyoruz.
Basri ÖZTÜRK
Trakya-Balkan Türkleri
Kültür ve Dayanışma Derneği BaşkanıDİĞER HABERLER