"Biz Türkiye'den Güç Alıyoruz"Pazartesi, 08 Temmuz 2013

  “Biz Türkiye’den Güç Alıyoruz”Zülkef Yeşilbahçe Bir başkadır terk ettiğin ata topraklarını kalabalık heyetlerle ziyaret ettiğinde duygusallık. Zümrüt yeşil ormanların içinden otobüsle geçerken anlatırsın onlara gururla, bu çam ağaçları 1944'lü yıllardan başlayarak 80'li yıllara kadar Türk-Müslüman halklar tarafından boğaz tokluğu ücretler karşılığında ekildi diye. O ezici hayat şartlarında yaşadıklarımızın karşılığı yemyeşil bir Bulgaristan'ı oluşturmasında emeğimiz olduğu için gururluyuz demekten kendini alıkoyamıyor o günleri yaşayanlar.

26 Haziran günü iki otobüs dolusu Bursalı hemşerilerimizle Bulgaristan'ın dört noktasında Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Recep Altepe ve ekibinin girişimleri, destekleyiciler ile (sponsor) yeni onarılan camilerin açılışı için yola çıktık. Onarımı yapılan camiler Kırcaali Kızılaç Belediyesine bağlı Yoğurtçular köyü. Türkan bebeğimizin anıtının bulunduğu köy. Madan Kasabasına bağlı Çepinsi köyü cami. Varna iline bağlı Sandıklı ve Damlalık köyleri.

27.Haziran öğle namazı öncesi Yoğurtçular köyünde idik. Bizleri köyde karşılayanlar genelde bildik simalardı. Çeşitli yıllarda Bulgaristan'dan ayrılan Bursalılar oralardaki evlerini onarmış. Yaz aylarını doğup büyüdükleri köylerinde geçiriyorlar. Oraları terk etmeyip, yaşam mücadelesi veren insanların bizleri karşılarken, gözlerindeki ışıltı, yüzlerindeki tebessüm sevgi ve hasretliğin birleştiği bir görüntüyü aksettiriyor.

Ben Köşemizdeki yerin darlığını da göz önünde bulundurarak,70'in üzerinde katılımda bulunanlarının isimlerini yazmak yerine; Camilerin onarımında aktif olarak maddi ve manevi destek verenlerin isimlerini sıralamakla yetineceğim. Başta Sayın Recep Altepe, Celal Sönmez, oğlu Osman Sönmez, Çepinsi ve Yurtçular camileri yapımına önemli maddi katkıda bulunmuşlar. Varna ili camileri yapımına katkıda bulunan Bursalı iş adamı Sayın İlhan Sarı. Fan Kulüp Başkanı Ali Âdemoğlu. Çepinsi Cami onarımında bir fiil görev alan geçen dönem Ak Parti İl Genel Meclisi üyesi ve genel seçimlerde milletvekili aday adayı olan Faik Güler. Bu camilerin onarım organizasyonunu sağlayan Büyükşehir Belediye Başkan danışmanı Fahrettin Yıldırım ve mütahit Ali Öztürk, açılışlarda isimleri ön plana çıkanlardandı.

Bu açılışlara AK Parti Yönetimi ile HÖH arasındaki soğukluğun yansımasını çok belirgin bir şekilde gördük. Kırcaali iline bağlı Yurtçular köyü cami açılışına, sadece Kirkovo Belediye Başkanı Salih Ramazan ve Partinin Türkiye temsilcisi vardı. Temsilci bana soruyor; Zülkef abi bu soğukluk nasıl ve kimler aracılığı ile çözülür. Verdiğim cevap; STK'lar iki ülke arasında birer köprü vazifesi görüyorlar. Sayın Başbakana Bulgaristan Türklerinin iradesi dışında yanlış bilgi verenler öncelikle bertaraf edilmeli. Ondan sonra o ülke halklarının nabzını iyi tutan BAL-GÖÇ, Federasyon ve Konfederasyonun ara buluculuğu ile bu sıkıntı aşılır. Aşılması da gerekir. Sayın Altepe açılışlarda yaptığı konuşmalarda; Biz Balkan ülkelerinde yaşayan soydaşlarımızla can-ciğeriz. Biz onlarsız, onlar bizsiz olamazlar. Bizlerin ataları asırlarca Bulgar halkları ile bu topraklarda kardeşçe yaşamışlar. Buralara ve buralarda yaşayanlara sahip çıkmak bizler için bir vefa borcudur.

Yurtçular cami açılışından sonra Darıdere (Zlatograt) kasabası ile Madan şehri arasındaki sarp ancak zümrüt yeşil ormanların içinden geçen yoldan kuş bakışı vadi derinlikleri adeta içimizi ürpertti.

Çepinsi köyüne vardığımızda pırıl, pırıl akan dere kenarına kurulmuş caminin heybetli duruşu iki minaresi ve ortadaki kubbesi ile Osmanlı döneminde yapılan o muhteşem eserleri andırıyordu adeta. Yapımında en büyük katkıyı koyan Sayın Celal Sönmez ailesinin de buralardan Türkiye'ye göç ettiğini belirtti konuşmasında. Sönmez ailesinin üçüncü kuşağı olan oğlu Osman Sönmez'den bu tür hizmetlere bundan sonra da sahip çıkması için söz aldı. Sayın Altepe,BAL-GÖÇ Başkanı Yüksel Özkan yaptıkları konuşmalarda birlik ve beraberlik çağrılarında bulundular.Çepinside büyük bir kalabalığın içerisinde en heyecanlı ve misafirleri candan karşılayan HÖH Smolyan (Paşmaklı) İl Başkanı Sayın Salih Arşinski idi.Arşinski bu tür eserlere sahip çıkılması ülkelerimiz arasındaki dostluğun ve kardeşliğin gelişmesinde büyük katkısı olacağın altını çizdi. Partisi ile Ak Partinin yönetimi ile olan soğukluktan üzüntü duyduğunu belirtti.

Filibe ziyaretimizden sonra, yolumuz Varna ili yolculuğu başladı. Sandıklı ve Damlalık köylerinde onarılan camilerin açılışı için. Sandıklı köyünde muhteşem bir kalabalık vardı. Halk bizleri karşılarken bazıları gözyaşlarını tutamadı. Sandıklı köy camisinin açılışına HÖH Varna il başkanı Ercan Sebahattin ile birlikte Dalgapol belediye başkanı; Bayan Mariya İvanova'nın da katılması anlamlı idi. Burada kendi Topallar köyüme komşu olan Elmalı köyünden buraya 1970 yılında göç etmiş Hayrullah Cemil ağa ile tesadüfen tanıştık. Cemil ağa 81 yaşında. Siyaseti iyi takip ediyor."Bizim Türkiye'ye ihtiyacımız var. Biz Türkiye'nin varlığından güç alıyoruz. Buralarda Türkiye'ye güvenerek yaşıyoruz" Bu sözler Balkanlarda yaşayan Müslüman Türk halklarının Türkiye için kalplerinin derinliklerinde yaşattıkları gizli duyguların dışa vurmasıdır.

Bu törende en anlamlı, yöreye has şivesi ile Sayın İl Başkanı Ercan Sabahattin'in konuşması idi. O, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe'nin sadece Bursa'nın değil kendilerinin de belediye başkanı olduğu sözleri büyük alkış aldı. Varna Bölge Müftüsü Sayın Taner Veli açılışlar sırasında yaptığı konuşmalarla insanlar ve ülkeler arasındaki dostlukların gelişmesi, dünya barışına da katkı koyacağını belirtti.

Sayın Ercan Sebahattin'in köyündeki otantik malikanesinde ekibimize verdiği yemekten sonra Varna Akua otelinde konakladık.Varna il başkanına Sayın Altepe'nin bu yörede başka camilerin de onarılacağı müjdesi verildi. Sönmez ailesi ve Altepe Sönmez uçağı ile 28 Haziran akşamı Varna'dan ayrılırken; Ekibimiz de 29 Haziran'da Varna camiinde kılınan Cuma namazından sonra Bursa yolculuğuna geçtik. Bu yörelere benzeri hizmet ve yatırımlarda buluşmak üzere...

YAZARIN DİĞER YAZILARI