"Balkanlarda birlik ve beraberliği sağlamalıyız"Cuma, 25 Kasım 2011

 “Balkanlarda birlik ve beraberliği sağlamalıyız“Zülkef YeşilbahçeKısa adı BRGK olan, Balkan Rumeli Göçmenleri Konfederasyonu başta genel başkan Sayın Turhan Gençoğlu olmak üzere. Yönetim Kurulu 2011-2014 yılları için yönetime geldikleri ilk aylarda üç yıllık bir eylem planı üzerinde çalışmayı karar altına aldılar.
Yönetim öncelikli olarak balkan ülkelerinde yaşayan soydaşlarımızın sorunlarının yanı sıra, ülkemizde yaşayan göçmenlerin sorunlarını acili yet sırasına göre hazırladılar.

Sorunlar, bakanlıkların müdahil olabilecekleri konular şeklinde 8 bakanlığa hitaben sıralanarak ilgili bakanlara sunulmaya başlandı.

Ankara ya Genel Kuruldan sonra ilk ziyaret 15 yönetim kurulu üyesi ile 23.11.2011 günü yapıldı. İlk ziyaretimizi Dış Türklerden sorumlu, Devlet Bakanı Başbakan Yardımcısı Sayın Bekir Bozdağ ile bir saati aşkın süre sorunlar karşılıklı konuşuldu ve kendilerine, sorunları içeren dosya Sayın T.Gençoğlu tarafından takdim edildi.

Sayın Bozdağ n konuşmalarından birkaç cümleyi köşemize taşıyalım ki, hükümetin balkan ülkeleri dolayısı ile Türk dünyasına bakışlarını, sınırlı köşemizde biraz da olsa analiz edebilelim.

Sayın Bozdağ heyetimizin ilk kendilerini ziyaret etmemizden duyduğu memnuniyeti belirttikten sonra şöyle devam ediyor;

‘Bizim balkan ülkelerindeki dernekler ile ortak eylem planlarımız var. Balkanlardaki ve Türkiye de kurulmuş başta konfederasyonunuz olmak üzere iş birliği yaparak çalışmalarımız bizleri daha çabuk ve kalıcı başarılara götürecektir.Örneğin Balkan savaşının yüzüncü yılı münasebeti ile 2012 yılının ilk aylarında geniş katılımlı Balkan Şurası düzenleyeceğiz. Bunu balkan ülkelerindeki kanat önderleri ile yapacağımız toplantılar izleyecek. Biz balkan halkları arasındaki tüm Türk dünyası ile iş birliğini kardeşlik bağlarını geliştirmek için; Yurt Dışı Türkler ve Akraba Toplulukları Başkanlığını kurduk. Konfederasyonunuzla her türlü çalışmaya ve çalışmalarınıza ilgili kurumlarımızla katkı koymaya varız' diye devam ediyor.

İkinci durağımız Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Şanlı Urfa Milletvekili Sayın Faruk Çelik Beyin makamı idi. Bazen deriz kişisel duygu ve hisleri çalışma hayatınıza karıştırmayın diye. Ancak bu uygulamada mümkün değil.

Türkiye n dört bir yanından toplanmış olan Konfederasyon yönetim kurulu üyeleri toplantı sonrasında dışarı çıktıklarında şu cümlede birleşiyorlardı.'Faruk beyin, insana karşı tutumu, davranışı çok farklı. İnsanla konuşurken çok içten gözünün içine bakarak konuşuyor ve çok samimi.'Bizler sayın bakana Bulgaristan dan sosyal hakların Türkiye ye aktarılması ile ilgili sorunumuzun yanı sıra zorunlu göç yıllarında gelen ancak Türkiye de borçlanarak bürokratik engellerle emekli olamayanlar için çalışmaların kısa zamanda sonuçlanacağını belirtmesi ekibimiz tarafından memnuniyetle karşılandı.Aile fotoğrafından sonra,üçüncü durağımız Yurt Dışı Türkler ve Akraba Toplulukları Başkanlığı oldu.

13 katlı bir binada, başkan ve başkan yardımcılarının yanı sıra 120 n üzerinde uzman elemanlarla hizmet veren Sayın Kemal Yurtnaç n ve bizleri karşılayan ve uğurlayan birinci başkan yardımcısı Sayın Gürsel Dönmez samimiyetlerine tüm ekibimiz hayran kaldı.
Sayın Yurtnaç Kuruluşunun amacını şu cümlelerle özetliyor;

‘Yurt Dışı Türkler ve Akraba Toplulukları Başkanlığı Sayın Faruk Çelik beyin uhdesindeki bakanlığı döneminde kuruldu. Bizler Tüm dünyadaki Türk ve akraba toplulukları ile Müslüman kardeşlerin dertleri ile dertlenmek için ve çözüm üretmek için buradayız. Konfederasyonunuzla iş birliği bizlerin çalışmalarına destek olacaktır. Maddi ve manevi her türlü projeli çalışmalarınızda biz varız.'

Bu ziyaretlerden sonra Başbakan Yardımcımız ve Bursa Milletvekili Sayın Bülent Arınç
Gönlü Ferah otelde 36 ilde örgütlenmiş Konfederasyonumuzun yönetim kurulu üyeleri ile 2 saate yakın kahvaltılı toplantı yaptı. Toplantı talebi Sayın Arınç tan gelmesi kurulumuz tarafından memnuniyetle karşılandı. Sayın Turhan Gençoğlu sorunları özetledi ve dosyayı takdim ettikten sonra, teşkilatımızın kuruluş şemasını inceleyen sayın bakan; Maşallah, Türkiye çapında örgütlenmişiniz. Türkiye de tek ve köklü bir kuruluşsunuz. Balkanlarda, soydaşlarımız arasındaki birlik ve beraberliği daha da pekiştirmek hepimizin görevi olacaktır. Toplantıda, ülkemizin çeşitli illerinden gelen yönetim kurulu üyeleri, Sorunlarla ilgili görüşlerini belirtme imkânı buldular.
Konfederasyon Yönetim Kurulu önümüzdeki ayda Sayın Cumhurbaşkanı, Başbakanı ve Dışişlerli bakanını ziyaret edecekler.

Sayın okurlarım; Genel sekreteri olduğum kuruluşumuzun balkan ülkelerindeki sorunlarını gazete yönetimi imkân verdiği sürece sizlerle bu köşeden paylaşmaya gayret edeceğim. KIRCAALİ HABER gazetesini izlemeye devam edin!

YAZARIN DİĞER YAZILARI