Recep Altepe Bulgaristan BasınındaCuma, 29 Kasım 2013

 Recep Altepe Bulgaristan BasınındaZülkef Yeşilbahçe Yaşadığın ülkenin, şehrinin ne olduğunu anlatmak için sadece yazmak veya reklam vermek o kadar etkili olmuyor; Elle tutulup gözle görmek kadar. Daha önceki yıllarda yazılarımda da belirttiğim gibi balkan ülkelerinde yaşayan soydaşlarımız Bursa'ı Bursa Büyükşehir Belediyesini Sayın Altepe ve ekibinin oralara gösterdiği ilgiden dolayı Bursa bizim de Büyükşehir Belediyemiz. Başkanı da bizim başkanımız diyorlar. Bu cümleleri 24-29 Haziran 2013 tarihleri arasında Bursa Büyükşehir Belediyesi ve Bursa iş adamlarının Bulgaristan Rodoplar ve Varna ilinde yenilenen ve yeniden yaptırılan 4 caminin açılış törenlerinde; Varna H.Ö.H İl Başkanı Sayın Ercan Sebahattin'in konuşmasında tanık olmuştum. Kısacası onlar Türkiye i kendi güvenceleri olarak görüyorlar.

Geriye kalan bir husus ise yaşadıkları ülkelerdeki aşırı ırkçı zihniyetlerin Türkiye ile Türklükle, Osmanlı yönetimi ile ilgili ısmarlama yazılan yanlış tarihi bilgilerden arınmalarını sağlamak. Onları Türklüğün gerçekleri ile yüzleştirmek için girişimlerde bulunmak en geçerli yöntem olacaktır.

İşte Büyükşehir Belediyesi 21-24 Kasım tarihleri arasında bu konuda bir adım daha attı. Güney Bulgaristan gazetecilerinden bir bölüm Türk ve Bulgar gazetecilerden oluşan bir ekibi Bursa'da ağırladı.

Ekibe katılan birkaç gazeteci arkadaşım ile telefonla da olsa görüşme imkânım oldu. Gezinin çok verimli geçtiğini belirttiler. Verimli tarafını biraz açar mısın dediğimde; Önceleri Türkiye ile ilgili karamsar davranışlarda bulunan arkadaşlarımızın görüşlerinde büyük bir değişiklik ortaya çıktı.

Zaten gezinin olumlu geçtiği sonraki günlerde Bulgaristan gazetelerinde yerini aldı.
TURUD gazetesi yazarı Sayın Danaila Fahri ziyaretlerini gazetesinin sayfalarına BURSA HAYALLERİN ŞEHRİ başlığı ile taşımış. Evet, son derece isabetli bir başlık atılmış. Çünkü milyonlarca Balkan göçmeni Türkiye'ye - Bursa'ya, hayallerinde canlandırdıkları ülkeye kavuşmuşlar hayalleri de gerçek olmuştu.

Sayın Danaila Farhi Türkiye n dördüncü büyük şehri olan ve Osmanlının da ilk başkenti olan bu şehrin Belediye başkanının da bir balkan göçmeni olduğunu belirtirken, yazısına, yukarıda kendi dilinde yazdığı paragrafla giriş yapıyor.

Belediye özel firma gibi yönetilir mi? sorusundan sonra belediye faaliyetlerini en ince ayrıntılarına kadar anlatıyor. Üzerine basa, basa belirttiği bir husus ise belediye yönetiminin halkı ile iç içe hareket etmesinin üzerinde duruyor.

Gospoja Danaila yazısında Bursa Büyükşehir Belediyesinin raylı sisteminden turun da tarihi eserlerin ortaya çıkarılmasından, kaç Km. asfalt dökülmüşüne kadar tüm hizmetleri Bulgaristan okurları ile buluşturmuş.

Elbet de ki gezi ile fikir belirten sadece Danaila hanımefendi değil. Kırcaali Haber gazetesi sahibi ve yazar Sayın Müzekki Ahmet. Yazar Nihal Özergen de ziyaret ile ilgili görüşlerini okurları ile paylaşanlardan.

Dostlukların en samimisi görüşüp konuşmaktan geçer. Bire bir yapılan görüşme ve konuşmalarda insanların farkına varmadan sergiledikleri hareket ve samimi davranışlar karşı tarafa güven verir. Yani beden dili. Gazeteci ekip bu ziyaretlerinde bunu bulmuşlar. Yaptığım telefon görüşmelerinde bunu anladım.

Öyle ise Sayın Altepe ve diğer belediye başkanlarına bir önerim var; Gelin balkanlarda çeşitli belediyelerle kardeşlik protokolü imzalamış olan başkanlar veya belediye yöneticileri; O şehirlerdeki yerel veya ulusal yayın yapan gazete ve televizyon kanalları ile kardeşlik protokolleri imzalanması için ilk adım da bursa n başlasın. Onlar bunu bekliyorlar.

Başkan adaylarının belirlenmesinin arifesinde bu günkü yazım taraflı oldu diyebilir bazı okurlarım. Ancak gerçekleri de inkâr etmek nankörlük olur bence. Yiğidi öldür amma hakkını ver diyorlar. Hayır, yiğidin hakkını öldürmeden vereceksin ki o da doğru iş yapmanın mükâfatını almış olsun. Marifet iltifata tabidir.

YAZARIN DİĞER YAZILARI