19 Mayıs 2014 - Filibe'de Şiir RüzgarıSalı, 27 Mayıs 2014

19 Mayıs 2014 -  Filibe’de Şiir RüzgarıBeril EFENDİOĞLUFilibe Üniversitesi Türk Dili Bölümü öğrencileri olarak 19 Mayıs günü Filibe'deki Ramada Trimontium Otelinde "Türkçe Şiir Gecesi" düzenledik. Başkonsolosluğumuzun desteğiyle gerçekleştirilen etkinlik, Soma'da meydana gelen maden faciası nedeniyle saygı duruşuyla başladı.

Hoş bir umudumuz vardı aylarca devam eden,19 Mayıs Atatürk'ü anma, Gençlik ve Spor Bayramı gibi önemli bir günde Atatürk'ün biz Türk gençliğine armağan ettiği bu bayramda "Sevgiye Çağrı'' olarak adlandırdığımız dinletide şiirleri geceye katılanlara sunabilmek.

Günlerimiz heyecanlı ve yorucu geçiyordu. Ardı ardına yaptığımız, saatler süren provalarımız, eğlendiğimiz dakikalar ve yeri geldiğinde hüsrana uğradığımız dakikaların karşılığını alabilmek için canla başla çalışıyorduk. Bizim bu umut yolculuğunda yorulduğumuz, umudumuzun kırılma noktasına geldiği, hastalandığımız zamanlar oldu, ama yine de yitirmedik umudumuzu ve başardık.

Her insanın hayatında "ilkler" çok önemlidir. Plovdiv Paiisiy Hilendarski Üniversitesi birinci sınıf öğrencisi olmama rağmen böyle bir etkinliğin içinde bulunmaktan, bir şeylerin peşinde koşmaktan gurur duyuyordum! Günler geçerken büyük bir hevesle hazırlandığım ‘'Sevgiye Çağrı'' hayatımın tam anlamı ile başrolü olmuştu. Tabii bu heyecanımda en büyük etkenlerden birisi de programımızın ulu önder Atatürk'ün biz gençlere armağan ettiği bu bayramda böylesine güzel ve anlamlı bir işe imza atmaktı.

Filibe'de günler boyunca neredeyse durmadan yağan yağmur sanki o gün bizlerin sevincine ortak olmak istermiş gibi durmuştu ve bulutların arkasından güneşin sıcaklığı içimizi yakıp kavururken, dışarıda hafif bir yel eserken hissettim ben o gecenin büyüsünü tüm benliğimde.

O akşam kah yeni yetme bir şarkıcı oldum, kah çiçeği burnunda bir sunucu, kah da Nazım Hikmet Ran ve Ahmet Hamdi Tanpınar'ın en güzel dizelerini yüreğimin en derinlerinde hissettiğim amatör bir şair... O dizeleri seslendirirken içimde üstatlarımızın yaşadığı o devasa aşkı canlandırdım, onların o buram buram aşk kokan dizelerini seslendirmenin bana verdiği sevinci ve heyecanı hayatımda daha önce hiç tatmamıştım.

Hazırlamış olduğumuz programda birinci sınıftan, son sınıfa kadar bir çok arkadaşımız yer aldı. ‘'Sevgiye Çağrı'' olarak adlandırdığımız gecemiz, Üniversitemizin uluslararası kimliğine yakışır bir biçimde hazırlandı. Türk Dili Bölümü öğrencileri arasında çok kuvvetli dostluklar kuruldu. Hepimizin tek bir amacı vardı; şiiri beraber anlamak, beraber anlatmak, beraber hissetmek ve paylaşmak... Bunu da başardığımızı düşünüyorum.

Programımıza Soma'da meydana gelen maden faciası nedeniyle bir dakikalık saygı duruşu ile başladı. Program çerçevesinde gönüllerimize taht kuran usta şairlerimiz; Nazım Hikmet Ran, Ahmet Hamdi Tanpınar, Atilla İLHAN, İclal Aydın, Bedri Rahmi Eyüboğlu, Orhan Veli gibi şairlerimizin nefes kesen şiirleri ile devam etti. Nefes kesen şiirlerin yanı sıra, gecenin müzikal kısmında öğrencilerimiz tarafından seslendirilen şarkılarla devam etti. Öte yandan arkadaşımızın olağanüstü dansı izleyenlerin beğenisini kazandı. Programımızın süpriz noktalarından birisi ise T.C Filibe Başkonsolosu Şener Cebeci'nin Moskova'da görev yaparken Moskova nehrine karşı rahmetli babası için yazdığı şiir, hepimizin gönlünü yıktı geçti adeta.

Canlı performansların yer aldığı programımızda, kimi zaman etkileyici slayt gösterileri, kimi zaman da gönlümüzün en derinlerinde hissettiğimiz şiirler eşlik etti. Bizi günlerce çalıştıran ve bize her zaman cesaret veren, hiçbir zaman desteğini eksik etmeyen saygıdeğer Türk dili hocamız Harun Bekir'e sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz. Düzenlemiş olduğumuz şiir gecemiz T.C Filibe Başkonsolosluğunun desteğiyle gerçekleşen etkinlik uzun süre hafızalarımızdan kazınamayacak hatıralar ile son buldu.

Beril EFENDİOĞLU
Filibe Üniversitesi
Türk Dili Bölümü 1. Sınıf Öğrencisi

YAZARIN DİĞER YAZILARI