Beraat Kandilini İdrak ederkenPazar, 23 Haziran 2013

Beraat Kandilini İdrak ederkenBeyhan MEHMETMuhterem Din Kardeşlerim,
Bu gece Beraat kandilini idrak ediyoruz. Mevla'm ibadet ve taatimizi, tövbe ve zikrimizi kabul buyursun. Ümmet-i Muhammed için Beraat vesilesi olsun. Beraat mefhumu " Suçtan, borçtan, günahtan..ve akla gelen bütün negatif durumlardan" kurtulma ve arınma demektir.

Bu gecede Peygamberimize tam "Şefaat" Hakkı verildi.
Bu gecede "Kur'an" Levhi Mahfuzdan, Yeryüzü semasına bütün olarak indirildi. Ve kadir gecesinde (Takriben 42 gün sonra) ayet ayet inmeye başladı ( 22yıl 3 ay 13 günde tamamlandı).

Bu gece de bazı önemli olaylar belirlenir: bir yıl içinde kim evlenecek, kim hakkın rahmetine kavuşacak, kim razzak olacak (bolluk ve berekete nail olacak) vs.

Beraat gecesinde Allahü Teala Yeryüzü semasına " Yok Mu" diyerek seslenir : Yok mu Hasta - şifa vereyim, Fakirlikle boğuşan - Bereket kapıları lütfedeyim, günahlarına nedamet edenler - bağışlayayım.

Her gecesini bir kadir ve beraat bilen Peygamberimiz (s.a.s), Beraat kandilini de eşinden izin isteyerek ibadet ve taatle ihya etmiş, Ümmeti için de rahmet ve Magfiret dilemişti.

Mevlam Bu geceyi Ümmetin Beraatine vesile kılsın, rızasıyla dünyada firaset ve Basiretle hareket edenlerden, ukbada da Hz. Peygambere komşu olanlardan eylesin.

Müşterek Dualarla
Allah'a emanet olun Din kardeşlerim.

Beyhan Mehmet
Kırcaali Müftüsü

YAZARIN DİĞER YAZILARI