BU ELLER BİR DAHA AYRILMASINSalı, 16 Eylül 2014

BU ELLER BİR DAHA AYRILMASINZülkef Yeşilbahçe Çok değerli Kırcaali Haber Gazetesi okurları. Bursa Kent Gazetesinde 16.9.2014 tarihinde yayınlanan bu yazımı, siz değerli okurlarımla da paylaşmak istedim. Çünkü bu yazıda her iki tarafa da mesajlar var.

Bulgaristan 5. Ekim 2014 günü erken genel seçime gidiyor. Her seçimde olduğu gibi bu seçimde de Türkiye de sandıklar açılacak Bulgaristan vatandaşlığını koruyanlar oy kullanacak.

HÖH bu seçimlere Türkiye ayağında Mayıs 2012 seçimlerinde yaşadığı sıkıntıları aşmış olarak gidiyor. HÖH kurmay ekibin Sayın Cumhurbaşkanı ve Başbakan tarafından kabul edilmeleri; Gerek Bulgaristan daki, gerekse dünyanın muhtelif ülkelerinde yaşayan Bulgaristan vatandaşlarına önemli bir mesajdır.

AK Parti iktidarından bu davranış iki yıldır bekleniyordu.

Şimdi sizlere 6. 7,2013 tarihinde bu köşede yayınlanan, Biz Türkiye den Güç Alıyoruz başlıklı yazımdan birkaç paragrafı hatırlatmak istiyorum.

" Bu açılışlara AK Parti Yönetimi ile HÖH arasındaki soğukluğun yansımasını çok belirgin bir şekilde gördük. Kırcaali iline bağlı Yurtçular köyü cami açılışına, sadece Kirkovo belediye başkanı Salih Ramazan ve partinin Türkiye temsilcisi vardı. Temsilci bana soruyor; Zülkef abi bu soğukluk nasıl ve kimler aracılığı ile çözülür. Verdiğim cevap; STK iki ülke arasında birer köprü vazifesi görüyorlar. Sayın Başbakana Bulgaristan Türklerinin iradesi dışında yanlış bilgi verenler öncelikle bertaraf edilmeli. Ondan sonra o ülke halklarının nabzını iyi tutan BAL-GÖÇ, federasyon ve Konfederasyonun ara buluculuğu ile bu sıkıntı aşılır. Aşılması da gerekir. Sayın Altepe açılışlarda yaptığı konuşmalarda; Biz balkan ülkelerinde yaşayan soydaşlarımızla can-ciğeriz. Biz onlarsız, onlar bizsiz olamazlar. Bizlerin ataları asırlarca Bulgar halkları ile bu topraklarda kardeşçe yaşamışlar. Buralara ve buralarda yaşayanlara sahip çıkmak bizler için bir vefa borcudur.

Varna il başkanı Ercan Sebahattin ile birlikte Dalgapol belediye başkanı; Bayan Mariya İvanova n da katılması anlamlı idi. Burada kendi Topallar köyüme komşu olan Elmalı köyünden buraya 1970 yılında göç etmiş Hayrullah hocacın Cemil ağa ile tesadüfen tanıştık. Cemil ağa 81 yaşında. Siyaseti iyi takip ediyor."Bizim Türkiye ye ihtiyacımız var. Biz Türkiye n varlığından güç alıyoruz. Buralarda Türkiye ye güvenerek yaşıyoruz"Bu sözler Balkanlarda yaşayan Müslüman Türk halklarının Türkiye için kalplerinin derinliklerinde yaşattıkları gizli duyguların dışa vurmasıdır."

T.C. Cumhurbaşkanı Sayı Recep Tayyip Erdoğan Bulgaristan HÖH Başkan ve ekibini Ankara Çankaya Köşkünde 12.9.2014 saat 17.00 kabul etti.

Fotoğraf balkanlarda ve Türkiye de yaşayan milliyonlarca balkan, dolayısı ile Bulgaristan göçmenlerinin özlediği karelerdir. Cemil ağanın sözleri bu samimi karşılaşmadan sonra dileriz uygulamalarda da yerini bulur. Bakınız uzatılan bir ele iki el ile sarılıyor HÖH Başkanı. Bunu artık AK Parti iktidarı anlamış olmalı.

Bu güzel görüntülerin geleceğini Sayın Bülent Arınç 30 Mayıs 2014 tarihinde Bursa Ördekli Kültür Merkezinde yapılan BRGK Balkan Rumeli Göçmenleri Konfederasyonu Genel Kurulunda şu sözlerle özetlemişti ‘Bulgaristan bizim iyi ilişkiler içerisinde olduğumuz en yakın komşumuz. HÖH ile hiçbir sorunumuz yok. Gelecekte bu ilişkilerimiz daha da gelişecek'Çünkü Konfederasyon Başkanımız Turhan Gençoğlu ve BAL-GÖÇ Başkanı Doç.Dr. Yüksel Özkan HÖH ve AK Parti iktidarı arasındaki yanlış bilgiler aktarmaların sonunda ortaya çıkan soğukluğun giderilmesi için sürekli girişimlerde bulunmuşlardı.Bu girişimler Sayın Davutoğlu başbakan olunca meyvesini verdi.Sayın Numan Kurtulmuş n da dış Türklerden sorumlu bakan olması, sorunun çözümünü sanırım daha kolay kıldı

Hak ve Özgürlükler Hareketi /HÖH/ Genel Başkanı Lütfi Mestan başkanlığındaki heyet Ankara ziyareti çerçevesinde Başbakan Ahmet Davutoğlu ile görüştü.
Görüşmede, HÖH Genel Başkan Yardımcısı Ruşen Rıza, milletvekili adayları Hüseyin Hafızov ve Şabanali Ahmet de yer aldı.

Bu seçimlerde HÖH çıtayı yükseltmiş görünüyor. 48 Milletvekili hedefliyor. HŞP de içlerine alarak kendilerini Bulgaristan da ezilen halkların partisi olarak anlatırlarsa bu belki mümkün olur.YAZARIN DİĞER YAZILARI