BULGARİSTAN TÜRKLERİ İKİ BÜYÜK AYDININI KAYBETTİCuma, 29 Haziran 2007

BULGARİSTAN TÜRKLERİ İKİ BÜYÜK AYDININI KAYBETTİKamil TOPÇU28 Haziran 2007 yılında konferanslardan çıkmış üniversiteden bir arkadaşla merkeze yemekhaneye giderken yolda tanıdığım genç bir öğretmene rastladık. Genç öğretmen, çok sevip saygı duyduğum, hayatını Türkçeye adamış olan çok değerli hocamız Aptikadir Aptişev' in selamını iletti. Onun sağlığı yerinde olduğunu ve kendini iyi hissettiğini söyledi. Buna gerçekten de çok sevindim, çünkü çok değerli hocamız birkaç ay önce felç tehlikesi geçirmişti . Allah'a şükür, tehlikeyi atlattı. Bulgaristan'da Aptişev hocamız gibi aydın kişileri bulmak, samanlıkta iğne bulmak kadar zordur.
Bu sevindirici haberden sonra öğretmen hanım: "Kamil, haberin var mı, iki çok değerli aydınımızı kaybettik?" demesiyle beynimden vurulmuşa döndüm ve konuşmasına şöyle devam etti: "Ayın 18'de Sayın Kazim Memiş'i toprağa verdik."
Bunları duyunca birden yıkıldım. Sanki bu kavurucu sıcakta başıma kaynak su dökülmüş gibi oldum. Sadece:"Onu da mı kaybettik?" diyebildim.
Kadın bana:"Galiba senin dünyadan haberin yok !Yakında "Filiz" gazetesinin sahibi, yazar ve değerli gazetecimiz Muharrem abimiz de hayata gözlerini yumdu"., dedi. Aldığım bu iki kara haber, kalbime hançer gibi saplandı. Kazim Memiş'i, Muharrem Tahsin'i bilmeyen, "Filiz" gazetesini, "Gönül" ve "Balon" dergisi okumayan yoktur. Bu değerli gazete ve dergilerden, Türk çocukları okumayı, yazmayı öğrendiler.
Değerli müelliflerimiz, bizlere Türkçe sevgisi aşılamışlardı, maalesef değerli hocalarımız aramızdan ayrıldı.Bakalım Eylül ayında "Filiz" gazetesinin, "Gönül" ve "Balon" dergisinin devamı çıkacak mı? Onlar her Türk ailesine bilgi veriyor, neşe katıyordu. Kazim Memiş ve Muharrem Tahsin yüzlerce Bulgaristan Türk çocuklarının gönüllerinde taht kurmuşlardı, çünkü onlar her çocuğun öğretmeni, yol göstereni ve arkadaşıydı.Tüm çocuklar ve Türkçeye değer veren aydın kişiler, her ay "Filiz" gazetesinin ve "Balon" dergisininin yeni sayılarının çıkmasını sabırsızlıkla bekliyorlardı. "Balon" dergisinin son sayısı Mayıs ayında çıktı. Rahmetli Sayın Kazim Memiş, derginin önsözünde tüm okuyucularla derginin Eylül ayındaki sayısında tekrar birlikte olabilme dilekleriyle, ayrılmıştı.Eylül ayı geldi, gelecek
Çocuklar "Balon" "Filiz" bekleyecek
Herkes onların yazılarını okumak isteyecek
Biliyorum ki, Onları herkes benim kadar çok ÖZLEYECEK...Kazim Memiş ve Muharrem Tahsin ailelerine başsalığı ve sevenlerine Allah'tan sabır diliyorum. Ruhunuz şadolsun!!!