BULGARİSTAN'DA IRKÇI SALDIRIPerşembe, 04 Ekim 2007

BULGARİSTAN’DA IRKÇI SALDIRITaner BilginAB'nin taze üyesi Bulgaristan on yıl önce ne ise hala aynı olduğunu ve değişmeyeceğini bir kere daha gösterdi. AB üyeliği için kendisine yeni bir imaj çizen, Balkanların en demokratik ülkesi olduğunu iddia eden Bulgaristan kendi içindeki milliyetçileri kontrol edemediğini gizleyemedi.

Geçtiğimiz günlerde Pazarcık kentindeki Merkez Camisi ırkçı ve aşırı milliyetçilerin hedefi oldu. Her sene düzenli aralıklarla görev gibi ifa edilen bu saldırılardan birisi daha camilerimizin kutsallığını bozdu. Her zaman olduğu gibi "kimliği henüz belirlenemeyen" kişiler tarafından cami duvarlarına Türk nüfus karşıtı sloganlar yazıldı.

AB kapısında sıra beklerken, 1989 ve öncesinden Bulgaristan sınırları içinde yaşayan Türklere yönelik uygulamalar konusunda hesap veren ve bütün suçu Komünist rejime atan Bulgar hükümeti Komünizmin son bulmasından yıllar sonra hala Türk karşıtlığının yaşamaya devam etmesi konusunda Bulgaristan nasıl hesap verecek acaba?

Bu üzücü saldırı ile ilgili olarak Pazarcık Emniyet Müdürlüğü'nden edinilen bilgilere göre; 1 Ekim gecesi cami bahçesine giren silahlı saldırganlar, caminin ana giriş duvarına siyah sprey boya ile ırkçı sloganlar yazmış ve daha sonra da kaçmıştır.

Pazarcık Bölge Müftüsü Yaşar Sali, Pazarcık Merkez Camisinin daha önce de ırkçıların saldırısına maruz kaldığını belirterek, Ramazan ayı dolayısıyla camiye yönelik saldırıların arttığına dikkat çekti. Sali saldırganların yakalanarak cezalandırılmasını istedi.