Bulgaristan'daki Türklerin Azınlık HaklarıCumartesi, 07 Temmuz 2012

Bulgaristan’daki Türklerin Azınlık HaklarıKenan ÖZGÜRBulgaristan Devleti demokrasiye geçtikten sonra, yani 1990 yılından sonra Türkler dahil olmak üzere ülkede yaşayan bütün azınlıklara "Azınlık Haklarını" verdiğini ve herkesin de bu hakları dilediğince kullandığını belirtmektedir. Bulgaristan devleti tarafından yapılan bu açıklamalar gerçekte birer yalandır, yani Bulgaristan'da bugün bile azınlıklara hakları verilmemiştir, hiçbir azınlık haklarını kullanamamaktadır. Durum böyle olmasına rağmen hiç kimse bu konuda bir şey yapmamaktadır. Hatta Bulgaristan'da yaşayan Türk azınlığa mensup bazı insanlar "Biz artık bütün haklarımızı aldık, alacak bir şeyimiz kalmadı!" demektedirler. Gerçekte ise durum bunun tam tersidir. Verilen tek hak Müslüman adını pasaportlarına geri yazdırma hakkıdır, başka hiçbir hak alınmamıştır. Hatta toplantılarda Türkçe konuşma yasağı veya sadece Bulgarca konuşma zorunluluğu dahil olmak üzere eskiden var olan bütün yasaklar bugün de devam etmektedir. Gerçekte ise azınlık haklarının neler olduğu, nasıl kullanıldığını Romanya'da yaşayan Macar azınlığın haklarını okuyunca öğrenebilirsiniz. Romanya'da yaşayan Macarların sahip oldukları haklar umarım Bulgaristan Türklerine örnek olur ve onların da bilinçlenmelerini sağlar. Romanya'da yaşayan Macarlar ile ilgili aşağıdaki kısa yazıyı okumanızı öneririm. Şunu unutmayın, Bulgaristan ve Romanya aynı günde yani aynı tarihte Avrupa Birliğine üye olmuş bulunan iki devlettir. Dolayısı ile Romanya'da mümkün olan herşey Bulgaristan'da da mümkün olabilir.


ROMANYA'DA YAŞAYAN "MACAR AZINLIK" VE HAKLARI

Romanya'da Transilvanya ve Banat isimli tarihi iki büyük bölge vardır. Bu bölgeler Romanya'nın en tarihi, mimari ve kültürel varlıkları olan bölgeleridir. Bu bölgelerin içinde Macarlar da yaşıyor ve diğer halklarla birlikte bölgenin yerel halkıdır. Romanya'da toplam 22 milyon insan yaşıyor, bunların 2,5 milyonu Macarlardır. Romanyalı Macarların % 96'sı Transilvanya ve Banat'ta yaşıyorlar. Macarların, Romanya'da her türlü kültürel hakları mevcut; anadillerinde eğitim alıyorlar, Macarca radyo programları, Macarca televizyon programları, Macarca gazete, Macar partileri, Macar kültür grupları, istedikleri zaman anadillerinde avukat tutma hakkı gibi çok çeşitli pozitif haklara sahipler.

İlköğretim birinci sınıftan itibaren liseyi bitirinceye kadar Macarca eğitim görüyorlar, yani bütün dersleri (Tarih, Matematik, Fen, Sosyal Bilgiler, Fizik, Coğrafya, Kimya gibi bütün dersleri) Macarca olarak okuyorlar. Bu süreçte Romanya'nın resmi dili olan Rumence'yi Macar azınlığın çocukları sadece seçmeli ders statüsünde okuyorlar. Romanya'nın Targu-Mureş, Cluj-Napoca ve Timişora şehirlerinde Macarca eğitim veren üç üniversiteleri var. Her seçim zamanı, Macar partileri halk oylamasına birlikte katılıyorlar. Macarlar Romanya'nın toplam nüfusunun % 6'sını oluşturuyorlar. Ülkede yapılan her seçimde Macarların oyu hiçbir zaman % 7 - % 8'in altına düşmüyor. Macar Ulusal Birliği, Rumen koalisyon hükümeti içinde bir Rumen partisi ile birlikte yer alıyor, en önemli bakanlıkların çoğunda Macar bakanlar yer alıyor ve hükümette 12 bakanları var.
Transilvanya ve Banat'taki Macarlar yaşadıkları köylerde, kasabalarda ve şehirlerde, sâhip oldukları toprakları kesinlikle başkalarına satmıyorlar. Macar olmayanlara toprak satmak onlar için çok utanılacak bir durumdur. Yine yaşadıkları yerlerde Macar olmayan başka halklar toprak satarlarken satılan toprağa çabucak üç veya dört misli para veriyorlar, arazileri erkenden satın alıyorlar ve başka alıcılara fırsat tanımıyorlar. Bazı zamanlar, Transilvanya'da bir şeye yaramayan ya da sâhibinin satmadığı topraklar için de üç veya dört kat fiyat veriyorlar, böylece arazi alım işlerine devam ediyorlar. Romanyalı Macarlar, yaşadıkları bütün yerleşimlerinin kazılabilen bütün topraklarını kazıyorlar, tepe, engebeli ya da meyilli olsa bile, ocaklarının sevdalısı insanlar.
Romanyalı Macarlar, dillerinin de âşığı insanlar. Dillerini bilmemek onlar için çok utanç verici bir durumdur. Kendi aralarında çoluk-çocuk, köylerde, şehirlerde, satış mağazalarında, pazarlarda, ticaret yaparlarken, satış yaparlarken, Macarca'dan başka hiçbir dil konuşmuyorlar. Mahalli yerlerinde yabancı insanlara önce Macar dili ile karşılık veriyorlar, konuştukları insan hiç Macarca bilmiyorsa ve kendileri de mecbur kalırlarsa o zaman Rumence konuşuyorlar fakat bazı Macarlar hiç Rumence bilmiyorum diyor ve yabancılarla Rumence asla konuşmuyorlar. Bugün Macarca, Romanya sınırları içerisindeki Transilvanya ve Banat'ta çok baskın dildir. Yaşamın her alanında kullanılıyor ve çok güçlü yaşıyor.

YAZARIN DİĞER YAZILARI