HAFTANIN ÖZETİ / 03-09 Haziran 2014Pazartesi, 09 Haziran 2014

HAFTANIN ÖZETİ / 03-09 Haziran 2014 Sebahat NECİBKırcaali'de Acil Servis hekimleri, Sofya'daki meslektaşlarının protestosunu destekliyor. Kırcaali Hastanesinin Acil Servis Şubesi'nde görevli hekimlerin Sağlık Bakanı Dr. Tanya Andreeva'nın istifasını ve Sofya'da protesto eden meslektaşlarının taleplerini destekledikler.

Yıl 2014, tam 7 yıl önce (2007y.) Bulgaristan Avrupa Birliği üyesi oldu. Peki, neden tüm hekimlerimiz ülkesini terk edip diğer Avrupa ülkelerinde görevini sürdürüyor? Çok basit, giderek pahalılaşan hayat ve giderek ucuzlayan emek bunun en doğru cevabı.

***

AP seçim sonuçlarına itiraz. Bulgaristan'da 25 Mayıs'ta yapılan Avrupa Parlamentosu seçimlerinde barajı geçemeyen veya düşük oy alan kimi siyasi partiler verilen oyların sayımının yeniden yapılması veya seçim sonuçların tamamen iptal edilmesini istedi. Avrupa Parlamentosu seçimlerinde barajı aşamayan Ataka Partisi, seçimin iptal edilmesini, düşük oy alan Reformcu Blok Partisi ise oyların yeniden sayılmasını için Anayasa Mahkemesine başvurdu.

Bu seçimlerde başarılı olamayan partiler ancak sonuçlara itiraz edebilir. Yapacak bir şey yok.

***

Koalisyon ortağı HÖH lideri Lütfi Mestan, yılsonuna kadar erken seçime gidilmesini istedi. Bulgaristan'da 30 Kasım veya 7 Aralık'ta erken seçim yapılabilir. Mestan, son bir yıldır iktidarda bulunan Plamen Oreşarski hükümetinin normal çalışma dönemini tamamlayabilecek kapasitede olmadığını savunarak, "Oreşarski'nin görevini tamamlaması olanaksız görünüyor. Bu durum istikrarsızlığa yol açar" diye konuştu.

Ülkemiz büyük bir siyasi krizin eşiğinde. Erken seçimlere gidilmesi beklenen bir durumdu ancak, bu kadar tez yapılmasının sebebi Bulgaristan Sosyalist Partisinin büyük düşüşü. Sayın Mestan'a katılarak, Oreşarski'nin görevini tamamlaması istikrarsızlığa yol açacaktır.

***

Kırcaali Belediye Başkanı Hasan Azis, çocukların sağlığı için kurban eti dağıttı. Kırcaali Belediye Başkanı Müh. Hasan Azis, Bulgaristan'da en büyük anaokullarından biri olan 375 çocuğun yetiştirildiği Rayna Knyaginya anaokulunda çocukların sağlığı için kurban eti dağıttı. Bu anaokulunun seçilmesine sebep Haskovo'nun Vinevo köyü yakınlarındaki Dermencidere sularında ailesiyle birlikte boğulan 4 yaşındaki Mert'in bu anaokulunun öğrencisi olmasıdır.

Sayın Belediye Başkanımız Hasan Azis'i tebrik eder, bu tür olayların hiçbir zaman tekrarlanmamasını dilerim.

***

Sofya'da 'İstanbul Hasreti' Sergisi. İstanbul'u ziyaret edip, güzelliğinden etkilenen 20 Bulgar sanatçı, başkent Sofya'nın merkezindeki "Avrupa" sanat galerisinde, "İstanbul Hasreti" konulu sergi açtı.Sanatçılar, İstanbul'dan aldıkları ilhamla yaptıkları sulu boya ve yağlı boya çalışmalarla, grafik tablolar ile heykellerden oluşan 50'yi aşkın eseri sergiledi.

İstanbul'un güzelliğinden etkilenmemek mümkün değil. Zaten tüm gözler İstanbul'un üstünde değil mi? Bu geçmişte de öyleymiş, şimdide öyle.

***

Edirneli ressam Emel Sezer, Kırcaali'de "Doğa'nın Çığlığı" isimli resim sergisini açtı. Kırcaali'de KRIG Sanat Galerisi'nde Edirneli ressam Emel Sezer'in "Doğa'nın Çığlığı" isimli resim sergisinin açılışı gerçekleştirildi. Sergi, büyük ilgi gördü. Etkinlikle, Kırcaali Belediyesi ve KRIG Sanat Hareketi'nin düzenlediği Çok Kültürlü Şehir Girişimi kapsamındaki 2014 yılı kültür programı başlatıldı.

Bu yıl 7'cisi düzenlenen Çok Kültürlü Şehir Girişiminin etnik ve kültürel özelliklerini taşıyan Kırcaali şehrine yakışıyor.

***

Teklas Bulgaristan şirketinin 10.kuruluş yılı kutlandı. Bulgaristan'da Türklerin en yoğun yaşadığı Kırcaali'de bulunan Teklas Bulgaristan'ın bu ülkede faaliyete başlamasının 10. yılı yerel yöneticiler ve fabrika çalışanlarının katıldığı bir törenle kutlandı.

Bu şehirdeki 800 kişinin gurbet ellere düşmeme sebebi Teklas şirketidir ve 800 ailenin gurbet yoluna düşüp, parçalanmasına engeldir. Keşke böyle şirketler artış gösterse, yatırımcılar çoğalsa da, gençler gençliğine, yeni evliler evliliğine, çocuk sahibi olanlar çocuklarına, çocuklar ise anne ve babalarına doyamadan, ayrılık kapılarına vurmasa.

YAZARIN DİĞER YAZILARI