HAFTANIN ÖZETİ / 04 - 11 Ağustos 2014Pazar, 10 Ağustos 2014

HAFTANIN ÖZETİ / 04 – 11 Ağustos 2014 Sebahat NECİB5.Dünya Mestanlılar Buluşması yüzlerce vatandaşı bir araya getirdi. 2 Ağustos akşamı gerçekleştirilen 5.Dünya Mestanlılar Buluşması dünya çapından gelen yüzlerce misafiri ve ilçe halkını bir araya getirdi. Kasabanın bayramı için ülkenin dört bir yanına ve ayrıca Hollanda, Belçika, Türkiye, Amerika ve Almanya'da yaşayan Mestanlılar doğup büyüdükleri yere geldiler. Momçilgrad Belediyesi'nin düzenlediği geleneksel Dünya Mestanlılar Buluşması artık beşinci yıl "Mestanlı Daima Kalbimde" başlığı altında organize edildi.

***

Cumhurbaşkanı Plevneliev geçici hükümeti tayin etti. Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliev, kuracağı teknokratlar hükümetini açıkladı. Anayasa hukuku hocası Prof. Georgi Bliznaşki'nin sınırlı yetkilere sahip olacak geçici hükümetin Başbakanı olacağını bildirdi. Prof. Bliznaşki, yıl başında Plevneliev tarafından önerilen seçim kurallarına ilişkin referandum düzenlenmesi için İnisiyatif Komitesi ‘nin başkanıydı. Cumhurbaşkanı,Geçici Başbakanı geniş yürekli, hukuku üstün tutan biri olarak tanıttı.

***

Bulgaristan Türklerinin meşalesi Nuri Turgut Adalı, mezarı başında anıldı. Onlarca siyaset adamı, aydın ve yakınları Bulgaristan Türklerinin meşalesi merhum şair Nuri Turgut Adalı'yı ölümünün 10. yılında doğup büyüdüğü Kirkovo'nun Ostrovets (Adaköy) köyünde bulunan mezarı başında andılar.

***

Ardino bölgesinde çocuklar, Yaz Kuran Kursları'na gidiyor. Kırcaali Bölge Müftü Vekili Erhan Recep, "Bu yıl da Ardino (Eğridere) İlçesi sınırları dâhilinde yaşayan 50'den fazla çocuk Başmüftülüğün düzenlediği Yaz Kuran kurslarına katılıyor" diye bildirdi. 8-14 yaşlarında olan çocuklar yerel imamlar tarafından eğitiliyor.

***

2014-2020 dönemi için Avrupa Birliği-Bulgaristan Ortaklık Sözleşmesi imzalandı. Avrupa Komisyonu, Bulgaristan ile ülkede AB yapısal ve yatırım fonlarının optimal düzeyde kullanımına dair strateji belirleyen ortaklık sözleşmesi imzaladı. Bugünkü anlaşma ile 2014-2020 döneminde uyum politikası (Avrupa bölgesel işbirliği kapsamında ve gençlik istihdamına dair kaynakların da dahil olması üzere cari fiyatlar) doğrultusunda finanse edilecek 7.6 milyar avroluk yatırım yolu açılıyor.

***

Oreşarski hükümetinde yer alan bakan yardımcıları da görevden alındı. Eski Plamen Oreşarski hükümetinde yer alan tüm bakan yardımcılarının 5 Ağustos'ta Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliev'in hükümeti açıkladığı an görevden alındıkları açıklandı. Bakan yardımcılarının görevlerinden alınma sebebi olarak siyasi parti temsilcileri oldukları için hükümetle birlikte istifa etmeleri gerektiği belirtiliyor.

***

Bulgaristan Gıda Sektörü, En Az 10 Milyon Avroluk Zarar Bekliyor. Avrupa Birliği (AB) üyesi olan Bulgaristan'daki gıda sektörünün, Rusya'nın açıkladığı gıda ithalat ambargosu nedeniyle 10 milyon avro civarında etkileneceği belirtildi. Rusya'nın bir yıllığına meyve, sebze, et, balık, süt ve süt ürünleri ithalatını durdurduğunu açıklaması, AB üyelerinden Bulgaristan'daki üreticileri endişelendirdi.

***

2014 Türkçe Yaz Okulu Başladı. Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı tarafından desteklenen 2014 Türkçe Yaz Okulu, dünyanın farklı yerlerinden gelen öğrencilerin katılımıyla başladı.

***

Dışişleri Bakanlığı Diplomasi Akademisi kursiyerleri, Bulgaristan'daydı. Türkiye Dışişleri Bakanlığı Diplomasi Akademisi'nde okuyan kursiyerlerden oluşan heyetin, Balkan ülkelerine yaptığı gezisinin son durağı Bulgaristan oldu. Çalışma gezisine 2 Ağustos'ta çıkan 28 kişilik heyet, Yunanistan, Makedonya ve Kosova'yı ziyaret ettikten sonra Bulgaristan'a geldi. Başkent Sofya'nın kültürel ve tarihi yerlerini ziyaret eden genç diplomat adayları, Türkiye'nin Sofya Büyükelçisi Süleyman Gökçe'nin konutunda düzenlediği davete katıldı. Heyet, daha sonra Türkiye'nin Filibe Başkonsolosluğu'nu ziyaret etti.

***

Bulgaristan hükümetinde istifa. Bulgaristan'da Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliev tarafından kurulup beş gün önce göreve başlayan geçici hükümetin Seçimlerden Sorumlu Bakanı Krasimira Medarova görevinden istifa etti. Medarova'nın istifası, siyasi krizin yaşandığı Bulgaristan'ı 5 Ekim'de erken seçime hazırlamakla görevlendirilen geçici hükümetin Başbakanı Georgi Bliznaşki'yi de zor durumda bıraktı.

YAZARIN DİĞER YAZILARI