HAFTANIN ÖZETİ / 07-14 Temmuz 2014Pazartesi, 14 Temmuz 2014

HAFTANIN ÖZETİ / 07-14 Temmuz 2014 Sebahat NECİBRusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov Bulgaristan'daydı. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, bir günlük çalışma bir ziyaret için geldiği Bulgaristan'da "Güney Akım projesi mutlaka gerçekleştirilmelidir" dedi. Bulgaristan Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliev tarafından kabul edilen, Başbakan Plamen Oreşarski ve Dışişleri Bakanı Kristiyan Vigenin ile bir araya gelen Lavrov, Bulgar Mevkidaşı Vigenin ile düzenlenen ortak basın toplantısında Güney Akım projesinin önemine değindi.

***

Bulgaristan'da "mavi dil hastalığı" alarmı. Genellikle koyunlarda görülen ve sinekler aracılığıyla bulaşan "mavi dil hastalığı"nın Bulgaristan'ın güney bölgelerinde tespit edilmesi üzerine Bulgar yetkililer önlem almaya başladı. Haskovo, Kırcaali ve Yambol bölgelerinde koyunlarda "mavi dil hastalığı"na rastlandığı bildirilirken, bu illerdeki yetkililer büyük ve küçükbaş hayvanların gece otlatılmasını yasakladı.

***

ETSO, Bulgaristan gümrüklerindeki "altın göl" diye adlandırılan ücretli dezenfekte uygulamasının kaldırılması için girişimde bulundu. ETSO'dan yapılan yazılı açıklamaya göre, Bulgaristan'ın, Türkiye'den giriş yapan araçların dezenfekte edilmesi uygulamasını yeniden başlatması ve giriş yapan araç başına 3 avro talep etmesi, hem vatandaşları hem de iş adamlarını olumsuz etkiledi.

***

Ağustos Ayında Üç Aile Tipi Merkez ve Bir Sığınma Evi Kapılarını Açacak. "Her Çocuğa Bir Yuva 2" Projesi Başkanı Elisaveta Kehayova, bir Ağustos tarihinde Kırcaali'deki üç aile tipi merkez ve bir sığınma evi kapılarını açacağını ve özürlü çocuk ve gençlere hizmet vermeye başlayacağını açıkladı.

***

Başkonsolos Şener Cebeci Cebellilere iftar yemeği verdi. Türkiye'nin Filibe Başkonsolosu Şener Cebeci, 9 Temmuz'da Cebel'de 200 civarında vatandaşa iftar yemeği verdi. Yemeğe katılanlar arasında Başkonsolos Şener Cebeci yanı sıra, Muavin Konsoloslar Gürler Gürsoy ve Murat Muhaciroğlu, Cebel Belediye Başkanı Bahri Ömer ve Kırcaali Bölge Müftüsü Beyhan Mehmet resmi konuk olarak hazır bulundular.

***

Bereket Konvoyu Bulgaristan'a geliyor. İstanbul Bayrampaşa belediyesinin 10 yıl önce yollara düşen Bereket Konvoyu yolculuğuna devam ediyor. Bu yıl da bütün Balkan ülkelerinde iftar düzenleyen konvoy, 25 Temmuz 2014 tarihinde Asenovgrad ve 26 Temmuz 2014 tarihinde Kırcaali'de vatandaşlarla bir araya gelecek.

***

Bursa BAL-GÖÇ'ten Bulgaristan'da iftar yemeği. Bursa BAL-GÖÇ 22 Temmuz'da Varna'nın Sarıkovanlık (Medovets) köyünde 10 kişilik dernek yöneticilerinin katılımıyla iftar programı düzenliyor. 23 Temmuz'da Mübarek Kadir Gecesi'nde Bursa BAL-GÖÇ ve Bursa Büyükşehir Belediyesi, Madan şehrinde ortaklaşa bir iftar programı düzenlemektedir. BAL-GÖÇ heyeti 24 Temmuz'da Batı Trakya'da rahmetli Dr. Sadık Ahmet'in anısına düzenlenen programda da yer alacaktır.

***

Bulgaristan'ın 4. büyük bankası kapatılıyor. Ülkenin dördüncü büyük bankası Corporate Commercial Bank'ı kapatacağını, bankanın sağlıklı operasyonlarını ise başka bir kuruluşa devredeceğini açıkladı. Banka kapatılmasına neden olan olaylar geçen ay bankanın ana hissedarı Tsvetan Vassilev'in usulsüz işleriyle ilgili basında yer alan haberlerin ardından müşterilerin bankadan paralarını çekmeleriyle başladı.

***

Başbakan Yardımcısı İşler, Bulgaristan'da İftara Katıldı. Başbakan Yardımcısı İşler, Bulgaristan'daki temas ve incelemelerini tamamladıktan sonra Başmüftü Mustafa Aliş Haci'nin, Balkan Otelinde düzenlediği iftar yemeğine katıldı. İşler iftar yemeğindeki konuşmasında, "Ramazan ayı hiç şüphesiz içinde birçok derslerin ve ibretlerin bulunduğu bir zaman dilimidir. Bu ay bizlere barış ve huzurun ancak başkalarının dertlerini anlamak ve empati yapmak, sonra da onların dertlerine çareler aramaktan geçtiğini öğretir" dedi.

***

Bulgarlaştırma sürecinde direnişin öncülerinden Avni Veli hayatını kaybetti. Bulgaristan'da Türklere uygulanan asimilasyon sürecinde direnişin öncülerinden olan Avni Velioğlu (Avni Veli) hakkın rahmetine kavuştu. Türklük mücadelesi nedeniyle uzun yıllar hapis yatan Velioğlu gördüğü işkenceler nedeniyle erken yaşta aramızdan ayrıldı.

YAZARIN DİĞER YAZILARI