HAFTANIN ÖZETİ / 1 - 7 Mart 2016Pazartesi, 07 Mart 2016

HAFTANIN ÖZETİ / 1 – 7  Mart 2016Nilgün AHMETMecnur Vaidov, 2015 Yılı Müslüman Encümenliği Başkanı seçildi. Üç yıl art arda Müslüman Encümenliği Başkanı ödülü, Sofya Bölge Müftülüğüne bağlı bir bölge tarafından kazanıldı. Sofya'daki "Orlandovtsi" semtinde Müslüman Encümen Başkanı olarak görevde bulunan Mecnur Vaidov, 2015 yılı Müslüman Encümen Başkanı seçildi.

***

Gümrükler Genel Müdürü Vanyo Tanov hayatını kaybetti. Gümrükler Genel Müdürü Vanyo Tanov 58 yaşında hayatını kaybetti.1985 yılından 2007 yılına kadar İçişleri Bakanlığı bünyesinde çalışan Tanov Washington'da Gizli serviste (Secret service) ve Hollanda'da uzmanlık eğitimi aldı, terör ve yolsuzlukla mücadele alanında AB ve Rusya'da uluslararası uzman gruplarında yer aldı.

***

Kümes hayvanların refahı için 28 milyonluk devlet desteği. Kümes hayvanların refahı için gönüllü taahhütlerin yerine getirilmesi için yapılan devlet yardımının uygulanma süresi 2017 yılının sonunda dolacak. Devlet Tarım Fonu, 2016 yılı için bu devlet yardımı kapsamında kuş sahiplerine bir kerede 28 milyon leva ödeme yapılmasına karar verdi.

***

Bulgaristan'a geçmeye çalışan 103 göçmen yakalandı. Kırklareli İl Jandarma Komutanlığı ekipleri tarafından, Göçmen Kaçakçılığı ile Mücadele Eylem Planı kapsamında icra edilen devriye faaliyetleri sonucu, yasa dışı yollardan Bulgaristan'a geçmeye çalışan toplam 103 Suriyeve Afganistan uyruklu göçmen yakalandı.

***

Gümrükler Müdürü Rozaliya Dimitrova oldu. Gümrükler Genel Müdürü Vanyo Tanov'un ani ölümünden sonra makamına Rozaliya Dimitrova'nın geçtiği bildirildi.

***

Meclis, Osmanlı döneminde sözde Bulgar soykırımın tanınması teklifini erteledi. Bulgaristan Meclisi, aşırı ırkçı ve Türk düşmanı Ataka partisinin 1396-1913 yılları arasında Osmanlı İmparatorluğu tarafından sözde Bulgarlara soykırım uygulanmasının tanınması ve kınanması teklifini erteledi.

***

Polis Sendikası: "Köylerde görevde bulunacak yeterli sayıda jandarmalar yok". İçişleri Bakanlığı, savcılık ve Devlet Milli Güvenlik Ajansı (DANS) arasında yapılan çalışma toplantısında Başbakan Boyko Borisov tarafından belirlenen suça karşı sıfır tolerans ilkesi doğrultusunda ortak eylem planı benimsendi.

***

Bölge Müslüman Konferanslarının Mart Ayı İçerisinde Gerçekleştirilmeleri Kararlaştırıldı. Yüksek İslâm Şurası 26 Şubat 2016 tarihinde başkent Sofya'da gerçekleştirdiği olağan aylık oturumunda, Mart ayı içerisinde Bölge Müslüman Konferanslarının gerçekleştirilmesini kararlaştırdı.

***

Meclis, annelik parasının yükseltilmesi teklifini reddetti. Meclis, Çarşamba günü Bulgaristan Sosyalist Partisi'nin (BSP) 1-2 yaş arasındaki çocuklar için annelik parasının asgari işçi ücretinin tutarı ile ilişkilendirilip, 420 levaya çıkarılması teklifini reddetti.

***

Bulgaristan'dan sığınmacı akını tatbikatı. Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov, ani bir sığınmacı akını ihtimaline polis ve askerin hazırlıklı olması için içişleri ve savunma bakanlıklarına Yunanistan ve Makedonya sınırlarında ortak tatbikat yapmaları talimatı verdi.

***

Bulgaristan'da Ulusal Bayramda Provokasyon. Bulgaristan'da milliyetçiler tarafından ülkenin güneybatısındaki Gotze Delçev şehrindeki tarihi Karaca Paşa Cami'nin minaresine Bulgaristan bayrağının asıldığı bildirildi.

***

Kırcaali Merkez Park'ta yeni bir fitness alanı hizmete açıldı. 3 Mart'ta açılışı yapılan fitness alanı Kırcaali şehri için yeni bir kazanım oldu. Kırcaali Lions Kulübü'nün girişimiyle kurulan fitness alanı Merkez Park'ta tiyatro binasına yakında bulunuyor. Fitness alanın resmi açılışı, 3 Mart-Ulusal Bayramı'nı kutlama töreninin hemen ardından yapıldı.

***

Svilengrad yakınında 32 sığınmacı ve 7 göçmen kaçakçısı yakalandı. Haskovo İl Emniyet Müdürlüğü Basın Merkezinden verilen bilgiye göre düzenlenen bir polis operasyonu sırasında yedi erkek, Svilengrad Emniyet Müdürlüğü ekiplerince gözaltına alındı. Polis operasyonu mülteci baskını ve sınırdaki kaçak göçmen trafiği ile ilgili yapıldı.

***

Yunanistan'dan ülkeye getirilen meyve ve sebzeler kalitesini kaybetmiş değil. Blagoevgrad (Yukarı Cuma) Gıda Güvenliği İl Müdürlüğü Bitki Koruma Şube Müdürü Plamen Solaçki, "Bulgaristan-Yunanistan arasındaki Kulata-Promahon Sınır Kapısı'ndan geçirilerek ülkeye ithal edilen taze meyve ve sebzelerin kalitesini kaybetmediği tespit edildi.

***

Bulgaristan'dan Yunanistan Sınırında Tatbikat. Başbakan Boyko Borisov, içişleri ve savunma bakanlıklarının Bulgar Kızılhaçı ile birlikte Yunanistan sınırındaki Kulata sınır kapısında yaptığı ortak tatbikatı izledi.

***

Balkan Kardeşliği Gümülcine'de Devam Etti! Batı Trakya (Yunanistan), Doğu Trakya (Türkiye) ve Kuzey Trakya (Bulgaristan) kadınları gelen eği bozmadı ve yine Kadınlar Günü'nü birlikte kutladılar.

YAZARIN DİĞER YAZILARI